Akademia Nawożenia INTERMAG - Dobrze dokarmiona Cebula

 

Doradca nawozowy INTERMAG Jan Wcisło, odwiedza plantacje cebuli w miejscowości Krępice w woj. świętokrzyskim.  
Jak skutecznie prowadzić nawożenie dolistne, aby cebula dała spory, a przede wszystkim zdrowy plon? 
 

Jan Wcisło, doradca nawozowy INTERMAG: Przedstawiana cebula jest w odpowiednich dla tego okresu fazach rozwojowych tzn.: począwszy od fazy BBCH 41, poprzez fazę 42, kończąc na fazie 43. 
W tej fazie główka cebuli osiąga ok. 30% docelowej wielkości. 
 


 

Na co należy zwrócić uwagę w tym okresie wzrostu cebuli? 
Przede wszystkim na intensywne dokarmianie jej potasem. To potas buduje plon, dlatego też od tych faz rozwoju rośliny powinno się rozpocząć intensywne nawożenie potasem. Firma INTERMAG zaleca zastosować krystaliczny nawóz NPK PLONVIT KALI (dawka 3-4 kg/ha) lub płynny nawóz NPK PLONVIT QUALITY (dawka 4-8 l/ha), można również zastosować preparat KALPRIM.
 

Objawy niedoborów miedzi w cebuli
Bardzo ważnym pierwiastkiem w uprawie cebuli jest miedź. Deficyt tego pierwiastka objawia się zbyt wczesnym załamywaniem szczypioru, a to w konsekwencji przekłada się na zmniejszenie plonu. 
Niedobór miedzi może również spowodować słabe przyleganie zewnętrznej łuski cebuli, ma to negatywny wpływ na zdolności przechowalnicze. Aby nie dopuścić do wystąpienia braku miedzi w plonie cebuli firma INTERMAG zaleca zastosować sypki nawóz dolistny MIKROKOMPLEX
(dawka 5 kg/ha) lub MIKROCHELAT Cu-15 (dawka 0,5 kg/ha). 


Ważne w efektywnej uprawie cebuli są również  biostymulatory. Oferta INTERMAG zawiera dwa produkty tego typu - TYTANIT jest to stymulator wzrostu zawierającym w swoim składzie tytan (Ti).  Aktywuje i wzmacnia w roślinie naturalne procesy fizjologiczne, które korzystnie wpływają nie tylko na przyrost biomasy oraz wzrost roślin, ale również na ich plon i jego parametry jakościowe. Drugim produktem jest OPTYSIL.
OPTYSIL zawiera łatwo przyswajalny przez rośliny krzem. Stymulator wzmacnia ściany komórkowe oraz stymuluje szereg procesów życiowych w roślinie. Ten pierwiastek występuje w glebie, ale jest słabo pobierany przez rośliny.
 

Adiuwanty - pomoc w opryskach
Należy zwrócić uwagę również na to, że cebula charakteryzuje się bardzo intensywnym pokryciem woskowym. Z tego powodu zaleca się stosowanie adiuwantów do każdego zabiegu. Firma INTERMAG ma w ofercie tego typu środki – pierwszy to ADITENS, drugi FASTER. ADITENS to adiuwant poprawiający właściwości roztworów stosowanych w zabiegach dokarmiania pozakorzeniowego i ochrony roślin przez obniżenie napięcia powierzchniowego i kąta zwilżenia, co oznacza lepsze pokrycie opryskiwanej powierzchni i skutkuje podniesieniem efektywności wykonywanych zabiegów.
FASTER ułatwia prawidłowe nanoszenie, pokrycie i utrzymanie warstwy cieczy użytkowej na roślinach. Dzięki specyficznej zawartości substancji powierzchniowo czynnych tworzy „pomosty” między naniesionymi kroplami roztworu a woskami znajdującymi się na powierzchni liści i cebuli.