Akademii Nawożenia INTERMAG - Ziemniak

 

 

 

 

 

 

 

 

"Akademia Nawożenia INTERMAG" tym razem gości w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie pod lupę bierzemy ziemniaki.
O tym jakie nawozić, aby uzyskać wysoki i zdrowy plon, opowiada doradca agrotechniczny firmy INTERMAG – Jan Gurzyński.

 

 

Znajdujemy się niedaleko miejscowości Jankowo w gospodarstwie uprawiającym ziemniaki. Na tej plantacji są one w fazie wiązania bulwy. Pierwsze bulwy są już wykształcone, osiągnęły średnicę ok. 3–4 cm.
Można jeszcze zauważyć pojedyncze stolony, na których będą zawiązywały się ostatnie bulwy.

 

Fosfor i potas podstawą dobrych plonów

Zastosowanie dolistne fosforu wpływa na wzrost udziału frakcji bulw większych, co  korzystnie wpływa na plon. Do dolistnego dokramiania fosoforem ziemniaków firma INTERMAG poleca dolistny preparat GROWON. GROWON zawiera formę fosforu błyskawicznie pobieraną
i wykorzystywaną przez rośliny. Jest on przeznaczony do bardzo szybkiego zaopatrzenia roślin w fosfor, który dostarcza roślinom energię niezbędną do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych.
 

Kolejnym niezmiernie ważnym składnikiem w uprawie ziemniaków jest potas.  Odpowiedzialny jest on za regulację procesów wodnych w roślinie, zapewnia również szybki transport asymilatów -  skrobi do bulw. Potas obniża także poziom cukrów redukujących w bulwach, dzięki czemu bulwy tak szybko nie ciemnieją.W przypadku bulw przemysłowych są one bardziej zwarte. Skuteczne dostarczenie potasu ziemniakom zapewnia są: krystaliczny nawóz PLONVIT PHOSPHO, godnym polecenia nawozem jest także PLONVIT ENERGY.

Mówiąc o nawożeniu ziemniaka, należy pamiętać również o mikroelementach,  w tym o borze.
Jego dostarczenie  spowoduje, że bulwy nie będą miały pustych przestrzeni, czy ciemnych przebarwień, ponadto nie będą pękały.

 

Stymulatory ważne dla plonu

W celu uzyskania wyższego plonu zaleca się stosowanie naszych stymulatorów wzrostu – TYTANITUOPTYSILU. Intensyfikują One proces fotosyntezy oraz redukują objawy stresu.