Konferencja w Dublinie

Kwiecień 05, 2019

W dniach 27–29 marca w Dublinie (Irlandia) odbyła się 17. Międzynarodowa Konferencja organizowana przez czasopismo New Ag International. Omówiono na niej nowe trendy rynkowe, specjalistyczne nawozy i biostymulatory przeznaczone do nawożenia dolistnego.

 

W trakcie konferencji dr inż. Krzysztof Ambroziak (Dyrektor Działu Badań i Rozwoju INTERMAG) omówił wpływ chelatów (Cu, Fe, Mn, Zn) na bazie biodegradowalnych ligandów na wzrost i rozwój roślin. Mogą być one stosowane do nawożenia dolistnego i fertygacji w różnych technikach uprawy. Mikroelementy schelatowane przez biodegradowalnych ligandy są stabilne w szerokim zakresie pH (do 12,5).

 

Wyniki badań prowadzonych w Dziale B+R INTERMAG (nawożenie dolistne sałaty w uprawie szklarniowej) oraz w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach (nawożenie dolistne papryki w uprawie gruntowej) oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (uprawa hydroponiczna ogórka na wełnie mineralnej, a także nawożenie dolistne winorośli), wskazały wysoką przyswajalność testowanych mikroelementów przez rośliny. Chelaty wpłynęły korzystnie na wzrost i jakość plonów.

 

Technologia produkcji chelatów na bazie biodegradowalnych ligandów została zgłoszona przez INTERMAG w Urzędzie Patentowym.