Kwiaty na balkonie – jak nawozić?

Czerwiec 06, 2017

Kwiaty na balkonie – jak nawozić?

 

Wiosna w tym roku przyszła później niż zwykle, jednak na naszych balkonach już dawno bratki zostały zastąpione kolorowymi, obficie kwitnącymi roślinami balkonowymi. Pelargonie, petunie, surfinie i wiele innych, pięknych roślin będzie zdobić nasze balkony i tarasy przez całe lato feerią barw i kształtów. Ciesząc się ich pięknem nie zapominajmy jednak o ich kompleksowym nawożeniu, które wydłuży czas ich kwitnienia i je zintensyfikuje.

Termin rozpoczęcia dokarmiania roślin (poprzez podlewanie, opryskiwanie) dostosowujemy do rodzaju zastosowanego podłoża (tj. czy w trakcie przygotowania przed sadzeniem roślin wzbogacone zostało w składniki pokarmowe wprowadzone z nawozami granulowanymi, np. AGROFOSKA, HORTIFORM KWIATY BALKONOWE I DOMOWE). Na opakowaniach różnych podłoży (ziemi do kwiatów) zwykle zamieszczona jest informacja na ten temat. W okresie bezpośrednio po posadzeniu, należy systematycznie podlewać kwiaty wodą, aby ich system korzeniowy dobrze się rozrósł.

Dawka składników pokarmowych znajdująca się w ograniczonej ilości podłoża, w doniczce, z reguły szybko zostaje wykorzystana przez intensywnie rozwijającą się masę liści i tworzące się pąki i kwiaty.

Po początkowym okresie korzystania przez rośliny ze składników odżywczych zawartych w podłożu, należy rozpocząć intensywne dostarczanie makro- i mikroelementów, stosując nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących lub specjalnie skomponowane nawozy dla poszczególnych gatunków.
 

Utrzymanie roślin przez cały sezon w dobrej kondycji wymaga regularnego stosowania nawozów.
 

Nawożenie należy przeprowadzać umiejętnie, dostosowując stężenie roztworu (ilość nawozu) oraz częstotliwość zabiegów do panujących warunków atmosferycznych i kondycji roślin. Zarówno bowiem nawożenie niedostateczne, jak i nadmierne może prowadzić do osłabienia wzrostu i kwitnienia roślin.

W lecie, w warunkach wysokiej temperatury może dochodzić do szybkiego przesuszania się ziemi w pojemnikach, a w takiej sytuacji spora część nawozu dostarczonego roślinom może zostać przez nie niewykorzystana. W takich warunkach należy zwiększyć nawadnianie i zmniejszyć częstotliwość nawożenia, aby nie dopuścić do zmagazynowania w podłożu zbyt dużej ilości składników pokarmowych, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia roślin. Ponadto przenawożone rośliny przestają rosnąć i słabiej kwitną.  

Osłabiony wzrost roślin i słabe kwitnienie mogą być również objawami niedostatecznego dokarmienia roślin, na skutek np. zbyt częstego nawadniania roślin w okresach występowania wysokiej temperatury.

Dlatego powinniśmy systematycznie je zasilać nawozami wieloskładnikowymi, bezwzględnie przy tym przestrzegając zaleceń umieszczonych na etykietach.

                                                   

Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów przeznaczonych do pielęgnacji roślin balkonowych: nawozy płynne, krystaliczne i granulowane. Nawozy płynne najlepiej łączą się z wodą tworząc klarowne roztwory i są najwygodniejsze w aplikacji, gdyż dodajemy je do wody, którą podlewamy rośliny. Nawozy krystaliczne także dodajemy do wody, ale musimy je wymieszać do momentu całkowitego rozpuszczenia się, i dopiero tak sporządzonym roztworem możemy podlać nasze kwiaty.

Pamiętajmy, że rośliny do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują zarówno makro- jak i mikroelementów, dlatego wybierając odpowiedni nawóz dla naszych roślin na balkonach i tarasach kierujmy się przede wszystkim jego składem i doświadczeniem jego producenta w nawożeniu roślin, gdyż często przekazywane są niezbyt precyzyjne informacje na temat nawożenia roślin w trakcie ich wzrostu i kwitnienia.

Kompleksowe nawożenie naszych roślin zapewnią nam wysokiej jakości nawozy marki FLORAMIX, HORTIFORM, ACTIVE-GREEN zawierające wszystkie składniki pokarmowe niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin oraz ich obfitego i długotrwałego kwitnienia.