Nawożenie róż – to proste!

Maj 24, 2017

Nawożenie róż – to proste!

 

Róże to rośliny, które mogą rosnąć w gorszych warunkach glebowych pod warunkiem, że dostarczymy im odpowiednio dużo składników pokarmowych niezbędnych dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego jednym z najważniejszych zabiegów w uprawie róż jest ich zrównoważone nawożenie.

Dla róż najważniejszymi składnikami pokarmowymi są:

 

  • azot (N) – niezbędny do wzrostu i rozwoju róż
  • fosfor (P) – wpływa na rozwój systemu korzeniowego oraz tworzenie pąków  kwiatowych
  • potas (K) – gwarantuje wysoką jakość wytworzonych kwiatów, pomaga w drewnieniu pędów pod koniec wegetacji, aby krzewy nie przemarzły podczas zimy oraz zwiększa odporność roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne (szczególnie niedobory wody) i choroby  
  • siarka (S) – przy jej niedoborze dochodzi do zahamowania wzrostu roślin i zakłóceń w procesie kwitnienia
  • magnez (Mg), a także żelazo (Fe) – odpowiadają za prawidłowe wybarwienie zielonych części roślin
  • mangan (Mn) – ma znaczący wpływ na proces fotosyntezy, oddychania i inne procesy metaboliczne decydujące o zdrowotności roślin 
  • bor (B) – odpowiada za prawidłowy rozwój kwiatów, a niedostateczne zaopatrzenie róż w ten pierwiastek powoduje zniekształcenie lub przedwczesne opadanie kwiatów, zaraz po otwarciu pąków.

 

Wszystkie składniki pokarmowe w nawozach powinny występować w odpowiednich proporcjach względem siebie, aby mogły być efektywnie wykorzystane przez rośliny (aby zapobiec możliwości uwstecznienia niektórych jonów). Najlepsza dla róż proporcja miedzy azotem, fosforem i potasem to ok. 1:0,8:1,8 .

 

Róże można nawozić nawozami organicznymi bądź mineralnymi.

Zastosowanie obornika lub kompostu korzystnie wpływa na poprawę struktury gleby i warunki termiczne, ale nie zawsze proporcje makro- i mikroskładników pokarmowych w tych nawozach organicznych są odpowiednie dla roślin.

Znacznie lepszym, wydajniejszym i prostszym sposobem jest użycie wieloskładnikowych nawozów mineralnych przeznaczonych dla róż, ponieważ zawierają one wszystkie potrzebne roślinom składniki w odpowiednich proporcjach.

Ponadto, niektóre z tych nawozów cechuje długotrwałe działanie, co oznacza że mikro- i makroelementy uwalniane są stopniowo do podłoża przez długi czas, dzięki czemu nie dochodzi do nadmiernego zasolenia gleby, które niekorzystnie oddziałuje na rośliny.

Stosowanie odpowiednich nawozów, gwarantuje utrzymanie krzewów w dobrej kondycji zdrowotnej oraz coroczne obfite kwitnienie.

 

Róże nawozimy dwa razy do roku.

Pierwszy etap nawożenia przeprowadza się wczesną wiosną, kiedy gleba rozmarznie i zniknie pokrywa śnieżna – w Polsce jest to zazwyczaj koniec marca lub początek kwietnia – bezpośrednio po rozgarnięciu kopczyków i przycięciu pędów róż.

Dawkę nawozu zalecaną przez producenta rozsypujemy wokół krzewu, ale nie bezpośrednio przy pędach, a następnie przy pomocy grabi delikatnie mieszamy nawóz z wierzchnią warstwą gleby.

Musimy pamiętać, że po wykonanym zabiegu nawożenia rośliny należy obficie podlać wodą. Ułatwi to rozpuszczanie się nawozu i przemieszczenie składników mineralnych w bezpośrednie sąsiedztwo systemu korzeniowego rośliny.

Drugi termin nawożenia róż przypada na okres letni bezpośrednio przed pierwszym kwitnieniem. Odżywianie roślin przed pojawieniem się pierwszych kwiatów zapewnia obfite i długie kwitnienie oraz zakończenie wegetacji róż w odpowiednim momencie. Jeżeli w lecie nawozimy róże nawozami zawierającymi azot, pamiętajmy, aby zabieg ten zakończyć najpóźniej do połowy lipca, gdyż w przeciwnym wypadku rośliny nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem niskich temperatur i w ciągu zimy mogą przemarznąć.

Dobrze dokarmione róże odwdzięczą nam się pięknymi, okazałymi kwiatami przyciągającymi naszą uwagę z najdalszego zakątka ogrodu i niewykluczone, że staną się one również obiektem westchnień naszych sąsiadów. Dlatego, wybierając dla nich odpowiedni nawóz stawiajmy na sprawdzone, wiarygodne marki takie jak FLORAMIX, HORTIFORM czy VITAL SHOWER.