Warsztaty "Truskawka w tunelach"

Maj 10, 2019

Projekt „Truskawki w tunelach” realizowany jest pod patronatem czasopisma i portalu „Jagodnik” przy współpracy z kilkoma firmami dostarczającymi środki do produkcji. Doświadczenia prowadzone są w gospodarstwie „Kozacka Truskawka” w Michałowie, niedaleko Płońska.

W 5 tunelach testowane jest 20 odmian truskawek. Rośliny rosną w glebie na wyściełanych podwójnych zagonach oraz w jednym tunelu – na innowacyjnych zagonach wypełnionych substratem. Plantacje są fertygowane. Oceniane jest 5 programów nawożenia truskawki uprawianej z przeznaczeniem na owoce deserowe. 

 

W tunelu pokazowym INTERMAG, o produktach polecanych do fertygacji truskawki mówił Grzegorz Ożarek. Do przygotowania pożywek wykorzystywane są nawozy krystaliczne z serii DROPFERT, które zapewniają optymalne odżywienie roślin przez cały okres wegetacji. Po posadzeniu roślin zastosowano aktywator ROOTSTAR w celu polepszenia rozwoju systemu korzeniowego.  W początkowym okresie uprawy zastosowano stymulator TYTANIT, który wzmacnia naturalne procesy fizjologiczne i minimalizuje efekty działania czynników stresowych.

 

Aby wykorzystać potencjał plonowania uprawianych odmian truskawek, w oddzielnym cyklu fertygacyjnym aplikowano preparat mikrobiologiczny BACTIM VIGOR. Jak informował Damian Pawliński zawarte w biopreparacie wyselekcjonowane gatunki bakterii i grzybów zwiększają powierzchnię chłonną systemu korzeniowego, co poprawia odżywienie roślin. Oprócz tego, mikroorganizmy zasiedlając środowisko glebowe ograniczają rozwój organizmów chorobotwórczych w podłożu. BACTIM VIGOR wzmacnia wielkość i jakość plonów.

 

Zdj.1. Grzegorz Ożarek mówił na temat produktów do fertygacji wykorzystanych w uprawie truskawki

 

Zdj. 2. Damian Pawliński przedstawił zalety biopreparatu BACTIM VIGOR

 

Zdj. 3. Tunel pokazowy INTERMAG cieszył się dużym zainteresowaniem ogrodników

 

Wysoka frekwencja w trakcie warsztatów (ponad 200 osób) a także liczne pytania do przedstawicieli INTERMAG świadczą o rosnącym zainteresowaniu plantatorów nowoczesnymi środkami produkcji i fachową wiedzą doradców.