Powracająca ketoza


30.06.2015
Ujemny bilans energetyczny a w jego następstwie subkliniczna ketoza jest częstą chorobą metaboliczną rozwijającą się u krów o wysokim potencjale produkcji mleka. Przyczynia się do znacznego zmniejszenia wydajności i wzrostu wrażliwości na wiele chorób takich jak mastitis, metritis i przemieszczenie trawieńca.
Hodowcy bydła starają się zapobiegać oraz leczyć tę chorobę stosując we wlewie per os preparaty na bazie gliceryny. Jednak tego typu terapia nie jest zawsze terapią skuteczną. Wynika to z właściwości tego surowca, który do końca nie potrafi poradzić sobie z wieloma czynnikami mającymi wpływ na występowanie ketozy u krów.
INTERMAG jako rozwiązanie nawracającej ketozy proponuje Ketoweg®,  którego skład oparty jest przede wszystkim na glikolu. Według badań to glikol jest najlepszym rozwiązaniem przy zwalczaniu ciał ketonowych a dodatek takich składników jak kwas nikotynowy, Witamina E,  chlorek choliny, Witamina B12, cynk oraz selen potrafi skutecznie zapobiegać tej popularnej jednostce chorobowej.
 
Ketoweg® zastosowany jako wlew do jamy ustnej,  zapewnia skuteczną ochronę krów mlecznych przed rozwojem ketozy. Przy zastosowaniu produktu do mieszanki TMR, poza zwiększeniem energetyczności dawki, dodatkową korzyścią jest wzrost lepkości mieszanki. Wpływa to na ograniczenie jej sortowania przez krowy i zmniejsza ryzyko kwasicy.
 

 

  • dostarcza substancje glukoplastycze, które zwiększają poziom glukozy we krwi
  • wprowadza grupy metylowe niezbędne dla prawidłowych przemian metabolicznych w wątrobie
  • uzupełnia istotne dla poprawy odporności organizmu krowy składniki: witaminę E oraz Selen i Cynk
  • poprawia przemiany tłuszczowe - dostarcza niacynę, witaminę niezbędną do syntezy
  • L- karnityny, która przenosi kwasy tłuszczowe przez membrany mitochondriów i umożliwia ich utlenienie
  • zapobiega stłuszczeniu wątroby - zastosowana cholina jest wykorzystywana w syntezie fosfatydylocholiny (lecytyny), niezbędnej do formowania nośnika tłuszczu VLDL, który wyprowadza tłuszcz i cholesterol z wątroby.

 

 


Można komentować ten artykuł.