Układ moczowy u świń składa się nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.
Kluczowymi organami, łatwo podatnymi na uszkodzenia i wpływającymi na produkcyjność loch są nerki. Głównym zadaniem nerek jest funkcja oczyszczająca czyli pozbywanie się nadmiaru wody oraz zbędnych produktów przemiany materii. Z czynnością tą powiązania jest rola homeostazy ergo utrzymywanie prawidłowej ilości wody w organizmie oraz stężeń elektrolitów. Kolejnymi zadaniami nerek jest wytwarzanie moczu oraz wydzielanie hormonów i witaminy D. Funkcja ta to tzw. czynność wydzielnicza, która odpowiada także za m.in. za regulację ciśnienia krwi.
Problemy
Charakterystyka wielkofermowego chowu trzody chlewnej: pomieszczenia zamknięte i mało ruchu coraz częściej sprzyja występowaniu chorób układu moczowego. Najbardziej istotnymi czynnikami sprzyjającymi zapaleniom jest zatuczenie loch oraz niewystarczające zaopatrzenie w wodę . Jedną z wielu bakterii, która atakuje trzodę w takich warunkach jest Actinobaculum suis. Zakażenie tą pałeczką wynika z zalegania moczu a sytuacja taka występuje bardzo często również w okresie okołoporodowym. Hodowcy bardzo często bagatelizują tego typu zakażenia ze względu na to, że świnie początkowo wykazują objawy niespecyficzne tj. – podwyższoną ciepłotę ciała czy brak apetytu. Przy tym u części zwierząt dochodzi do samozaleczenia i wydaje się wówczas, że problem nie był poważny. Niestety, najczęściej konsekwencje pojawiają się później a wtedy droga do brakowania loch jest już bliska. Po pierwsze, dlatego że u tzw. „samozaleczonych” przypadków występują poważne problemy z produkcyjnością, to jest : nieskuteczna inseminacja czy mniej liczebne mioty w porównaniu ze zdrowymi sztukami. A po drugie, może też dojść do rozwoju zapalenia, które drogą wstępującą poprzez cewkę zaczyna obejmować pęcherz moczowy oraz nerki. Kolejnym problemem związanym z nowoczesnym żywieniem jest okres żywienia paszą z dużą zawartością białka. W wielu przypadkach dochodzi do zwiększonego wydalania wapnia z moczem i powoduje rozwój skazy moczanowej oraz kamicy nerek. Celem niniejszego opracowania nie jest przedstawienie leczenia wyżej wymienionych zaburzeń ale charakterystyka możliwości ich uniknięcia lub w ostateczności wspomagania rekonwalescencji.
Zapobieganie
Profilaktykę obu wyżej wymienionych przypadków można sprowadzić do poziomu kwestii usprawnienia przepływu moczu. W tej sytuacji, działaniem ochronnym jest zwiększenie spożycia wody oraz przyśpieszenie diurezy. Dzięki tym prostym działaniom zapobiegawczym, unikniemy namnażania w układzie moczowym bakterii oraz tworzenia się kamieni. Jednocześnie z wodą warto podać łatwo rozpuszczalne, dodatkowe składniki, dzięki którym nabędziemy pewności, że nasze działania są naprawdę skuteczne. W wyciągach ziołowych użytych w SUPLEXAN® REN znajdują się substancje czynne tj. sinensetyna, flawonoidy oraz proantocyjanidy, które wykazują działanie moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wysoki poziom ekstraktu z brzozy, skrzypu oraz czosnku działa immunostymulująco i przeciwzapalnie. Składniki aktywne w tych wyciągach dodatkowo uszczelniają naczynia krwionośne, a także wykazują działanie przeciwkrwotoczne i przeciwobrzękowe. Nawłoć pospolita oraz pokrzywa poprzez swoje właściwości odkaża drogi moczowe, pęcherz moczowy oraz działa silnie moczopędnie. Dodatek witaminy A odpowiada za prawidłową regenerację komórek tkanki nabłonkowej, która pokrywa organy obecne w układzie moczowo-płciowym wpływając na ich prawidłowe funkcjonowanie. Zbilansowana mieszanina witaminy C, betainy oraz potasu, sodu i magnezu zapewnia równowagę osmotyczną, utrzymując optymalne stężenie elektrolitów w organizmie. Za proces wchłaniania białek i zminimalizowanie możliwości wystąpienia dny moczanowej odpowiadają dwa niezbędne aminokwasy – lizyna i metionina, których dostarczenie do organizmu w odpowiedniej ilości będzie odpowiadać za minimalizację wystąpienia dny moczanowej.
SUPLEXAN® REN – to silny preparat wspomagający pracę nerek i zwiększający produkcję moczu. Dzięki zawartości odpowiednio dobranych wyciągów ziołowych i aminokwasów jest polecany w profilaktyce skazy moczanowej, stanach zapalnych dróg moczowych oraz jako produkt przyśpieszający powrót do homeostazy po antybiotykoterapii.
Korzyści ze stosowania SUPLEXAN REN u loch to:
Pomocniczo:
ACIDIN Farmerski
ACIDIN Farmerski - to skoncentrowany preparat zakwaszający, w którym użyto mieszaniny najbardziej wartościowych kwasów – mrówkowego, fosforowego, cytrynowego oraz mlekowego. Celem zastosowania jest ograniczenie namnażania bakterii patogennych poprzez silne zakwaszenie przewodu pokarmowego.
Korzyści ze stosowania ACIDIN-u Farmerskiego u loch to:
Piśmiennictwo
__________________________________________________________________________________
1. Zygmunt Pejsak, Marian Truszczyński z Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach - Zakażenia układu moczowego u loch – patogeneza, rozpoznawanie i zwalczanie
2. Farmer.pl – Profilaktyka zakażeń układu moczowego
3. Farmer.pl – Nierozpoznany problem w stadzie loch
4. Michał Lubomski K-PODR Minikowo – Problemy zdrowotne w chlewni http://www.kpodr.pl/index.php/archiwum/340-problemy-zdrowotne-w-chlewni
Można komentować ten artykuł.
Dodaj komentarz