Profilaktyka zaburzeń układu moczowego u loch


15.07.2016

 


       

 Układ moczowy u świń składa się nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.

Kluczowymi organami, łatwo podatnymi na uszkodzenia i wpływającymi na produkcyjność loch są nerki. Głównym zadaniem nerek jest funkcja oczyszczająca czyli pozbywanie się nadmiaru wody oraz zbędnych produktów przemiany materii. Z czynnością tą powiązania jest rola homeostazy ergo utrzymywanie prawidłowej ilości wody w organizmie oraz stężeń elektrolitów. Kolejnymi zadaniami nerek jest wytwarzanie moczu oraz wydzielanie hormonów i witaminy D. Funkcja ta to tzw. czynność wydzielnicza, która odpowiada także za m.in. za regulację ciśnienia krwi.
 

Problemy

Charakterystyka wielkofermowego chowu trzody chlewnej: pomieszczenia zamknięte i mało ruchu coraz częściej sprzyja występowaniu chorób układu moczowego. Najbardziej istotnymi czynnikami sprzyjającymi zapaleniom jest zatuczenie loch oraz niewystarczające zaopatrzenie w wodę . Jedną z wielu bakterii, która atakuje trzodę w takich warunkach jest Actinobaculum suis. Zakażenie tą pałeczką wynika z zalegania moczu a sytuacja taka występuje bardzo często również w okresie okołoporodowym. Hodowcy bardzo często bagatelizują tego typu zakażenia ze względu na to, że świnie początkowo wykazują objawy niespecyficzne tj. – podwyższoną ciepłotę ciała czy brak apetytu. Przy tym u części zwierząt dochodzi do samozaleczenia i wydaje się wówczas, że problem nie był poważny. Niestety, najczęściej konsekwencje pojawiają się później a wtedy droga do brakowania loch jest już bliska. Po pierwsze, dlatego że u tzw. „samozaleczonych” przypadków występują poważne problemy z produkcyjnością, to jest : nieskuteczna inseminacja czy mniej liczebne mioty w porównaniu ze zdrowymi sztukami. A po drugie, może też dojść do rozwoju zapalenia, które drogą wstępującą poprzez cewkę zaczyna obejmować pęcherz moczowy oraz nerki. Kolejnym problemem związanym z nowoczesnym żywieniem jest okres żywienia paszą z dużą zawartością białka. W wielu przypadkach dochodzi do zwiększonego wydalania wapnia z moczem i powoduje rozwój skazy moczanowej oraz kamicy nerek. Celem niniejszego opracowania nie jest przedstawienie leczenia wyżej wymienionych zaburzeń ale charakterystyka możliwości ich uniknięcia lub w ostateczności wspomagania rekonwalescencji.


Zapobieganie

Profilaktykę obu wyżej wymienionych przypadków można sprowadzić do poziomu kwestii usprawnienia przepływu moczu. W tej sytuacji, działaniem ochronnym jest zwiększenie spożycia wody oraz przyśpieszenie diurezy. Dzięki tym prostym działaniom zapobiegawczym, unikniemy namnażania w układzie moczowym bakterii oraz tworzenia się kamieni. Jednocześnie z wodą warto podać łatwo rozpuszczalne, dodatkowe składniki, dzięki którym nabędziemy pewności, że nasze działania są naprawdę skuteczne. W wyciągach ziołowych użytych w SUPLEXAN® REN znajdują się substancje czynne tj. sinensetyna, flawonoidy oraz proanto­cyjanidy, które wykazują działanie moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wysoki poziom ekstraktu z brzozy, skrzypu oraz czosnku działa immunostymulująco i przeciwzapalnie. Składniki aktywne w tych wyciągach dodatkowo uszczelniają naczynia krwionośne, a także wykazują działanie przeciwkrwotoczne i przeciwobrzękowe. Nawłoć pospolita oraz pokrzywa poprzez swoje właściwości od­każa drogi moczowe, pęcherz moczowy oraz działa silnie mo­czopędnie. Dodatek witaminy A odpowiada za prawidłową regenerację ko­mórek tkanki nabłonkowej, która pokrywa organy obecne w ukła­dzie moczowo-płciowym wpływając na ich prawidłowe funkcjo­nowanie. Zbilansowana mieszanina witaminy C, betainy oraz potasu, sodu i magnezu zapewnia równowagę osmotyczną, utrzymując opty­malne stężenie elektrolitów w organizmie. Za proces wchłaniania białek i zminimalizowanie możliwości wystąpienia dny moczanowej odpowiadają dwa niezbędne aminokwasy – lizyna i metionina, których dostarczenie do organizmu w odpowiedniej ilości będzie odpowiadać za minimalizację wystąpienia dny moczanowej.


SUPLEXAN® REN

 


SUPLEXAN® REN – to silny preparat wspomagający pracę nerek i zwiększający produkcję moczu. Dzięki zawartości odpowiednio dobranych wyciągów ziołowych i aminokwasów jest polecany w profilaktyce skazy moczanowej, stanach zapalnych dróg moczowych oraz jako produkt przyśpieszający powrót do homeostazy po antybiotykoterapii.
 

Korzyści ze stosowania SUPLEXAN REN u loch to:

 

 1. profilaktyka wystąpienia skazy moczanowej
 2. wspomaganie w terapii kamicy nerkowej
 3. regulacja czynności nerek i wątroby
 4. ograniczenie skutków antybiotykoterapii
 5. wspomaganie organizmu w okresie upałów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomocniczo:
ACIDIN Farmerski

 

 


ACIDIN Farmerski  - to skoncentrowany preparat zakwaszający, w którym użyto mieszaniny najbardziej wartościowych kwasów – mrówkowego, fosforowego, cytrynowego oraz mlekowego. Celem zastosowania jest ograniczenie namnażania bakterii patogennych poprzez silne zakwaszenie przewodu pokarmowego.

 

Korzyści ze stosowania ACIDIN-u Farmerskiego u loch to:

 

 1. ograniczenie rozwoju bakterii patogennych (kolibakterioza, salmonelloza)
 2. obniżenie ph przewodu pokarmowego
 3. poprawa strawności paszy
 4. aktywacja enzymów trawiennych
 5. poprawa wskaźników produkcyjnych
 6. utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piśmiennictwo

 

__________________________________________________________________________________

1. Zygmunt Pejsak, Marian Truszczyński z Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach - Zakażenia układu moczowego u loch – patogeneza, rozpoznawanie i zwalczanie

2. Farmer.pl – Profilaktyka zakażeń układu moczowego

3. Farmer.pl – Nierozpoznany problem w stadzie loch

4. Michał Lubomski K-PODR Minikowo – Problemy zdrowotne w chlewni http://www.kpodr.pl/index.php/archiwum/340-problemy-zdrowotne-w-chlewni

 


Można komentować ten artykuł.