W terminie letnim wskazane jest zakładanie plantacji z sadzonek doniczkowanych, które przyjmują się bardzo dobrze i w następnym roku wydają obfity plon. Sadzonki te wykorzystywane są przede wszystkim na plantacjach fertygowanych.
Nawożenie i produkcja sadzonek truskawki
Sadzonki doniczkowane do letnich nasadzeń (tzw. fresh plug) oferowane są w wielodoniczkach, w których pojedyncza „komórka” ma wymiary 4 x 4 cm lub 5 x 5 cm (sadzonki doniczkowane o większych gabarytach typu tray i mini tray są przeznaczone głównie do sterowanej produkcji owoców truskawki, pod osłonami).
Sadzonki te produkowane są z rozetek liściowych powstających na rozłogach. W celu ukorzenienia, rozetki w bardzo wczesnym stadium rozwojowym (2–3 liście i zainicjowane korzenie haczykowate) odcinane są od roślin matecznych z 1–2 cm fragmentem rozłogu i umieszczane w wielodoniczkach wypełnionych substratem. Przez pierwsze 7–10 dni ukorzeniania zalecane jest utrzymywanie bardzo wysokiej wilgotności powietrza (prawie 100%, którą później obniża się do 50–60%). Temperatura podłoża, w którym ukorzeniają się rośliny, powinna wynosić 17–19°C. Rośliny należy regularnie zraszać, chronić przed chorobami i szkodnikami, a także nawozić dolistnie (PLONVIT OPTY lub PLONVIT ŻEL).
Produkcja sadzonek doniczkowanych do letnich nasadzeń trwa 3–4 tygodnie. Rośliny gotowe do wysadzenia mają kilka liści i rozbudowany system korzeniowy, więc łatwo się przyjmują.
Nawożenie roślin po posadzeniu na miejsce stałe
Po posadzeniu sadzonek na miejsce stałe zastosowanie biopreparatu BACTIM VIGOR (w oddzielnym cyklu fertygacyjnym) wpływa korzystnie na wzrost i rozwój systemu korzeniowego, dzieki czemu rosliny szybciej adaptują się do warunków polowych. Na początku rozwoju roslin nawożenie dolistne biostymulatorem TYTANIT intensyfikuje rozwój liści i korzeni. Korzystne jest także zastosowanie stymulatora OPTYSIL, który zwiększa tolerancję młodych roślin na stresy biotyczne i abiotyczne.
W intensywnej uprawie truskawki bardzo ważne jest nawadnianie plantacji. Szczególnie efektywne jest nawadnianie kropelkowe – woda z emiterów wypływa bezpośrednio na glebę nie zraszając roślin (ograniczone ryzyko porażenia owoców przez szarą pleśń). Instalacja do nawadniania kropelkowego daje możliwość stosowania fertygacji – dostarczania roślinom składników pokarmowych wraz z wodą.
Fertygacja to skuteczna i precyzyjna metoda dostarczenia składników pokarmowych potrzebnych roślinom w kolejnych fazach rozwojowych.
Nawozy polecane do fertygacji muszą charakteryzować się bardzo wysoką jakością, zwłaszcza doskonałą rozpuszczalnością w wodzie, praktycznie brakiem części nierozpuszczalnych oraz wysoką koncentracją składników odżywczych – DROPFERT 18/18/18, DROPFERT 4/40/13, DROPFERT 9/10/36, MIKRO PLUS, MIKRO PLUS ULTRA.
Do fertygacji upraw w gruncie można stosować także uniwersalne nawozy krystaliczne z serii PLONVIT: PLONVIT OPTY, PLONVIT NITRO, PLONVIT PHOSPHO, PLONVIT KALI.
Czytaj także: „Podstawy nawożenia dolistnego truskawek„.