Jak walczyć z objawami niedoboru żelaza w uprawach?

Funkcje żelaza w roślinie

Jakie znaczenie dla roślin ma żelazo?

Żelazo ma ogromne znaczenie dla roślin, pełni szereg niesamowicie ważnych funkcji, które koncentrują się wokół najważniejszych procesów fizjologicznych. Dlatego bez tego pierwiastka uprawy nie mogą prawidłowo rosnąć, spada ich odporność i stają się podatne na choroby.

Funkcje żelaza w roślinach:

  • Stymuluje powstawanie chlorofilu
  • Bierze udział w procesach oksydacyjno-redukcyjnych podczas fotosyntezy i oddychania
  • Uczestniczy w redukcji azotanów i azotynów do białek roślinnych
  • Bierze udział w transporcie składników pokarmowych i asymilatów

Niedobór żelaza w roślinie – przyczyny

W praktyce rolniczej niedobory żelaza zazwyczaj nie powoduje jego brak w glebie, lecz ograniczona dostępność dla roślin z powodu warunków w podłożu: nieodpowiedniego pH (obojętne lub alkaliczne), nieodpowiedniej wilgotności, podwyższonego poziomu różnego rodzaju soli lub słabego napowietrzenia. Dlatego stosowanie nawozów z żelazem doglebowo czasami może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Niedobory żelaza uwidaczniają się wskutek intensywnie wapnowanych stanowisk, nadmiernie przewietrzanych, przenawożonych lub okresowo zalewanych.

Niedobór żelaza – objawy

Objawem niedoboru żelaza jest chloroza, (jasnożółte zabarwienia liści) która występuje na najmłodszych liściach. Jest to bardzo charakterystyczny objaw, który stosunkowo łatwo rozpoznać i dlatego można szybko ograniczyć szkody. W przypadku niedoboru żelaza ogranicza się rozwój i wzrost roślin wskutek spowolnienia fotosyntezy.

Objawy niedoboru żelaza na młodych liściach maliny.

Co robić, jak pojawiły się pierwsze objawy niedoboru żelaza na roślinie?

Żelazo dla roślin jest bardzo ważne. Warto na bieżąco kontrolować warunki panujące w glebie, aby roślina mogła przyswoić ten pierwiastek. Jeśli rozwiną się objawy niedoborów żelaza, w celu szybkiego dostarczenia brakującego pierwiastka idealnie sprawdzi się zastosowanie produktów dolistnych (nawóz z żelazem AMINO ULTRA® Fe-20 z technologią opartą na aminokwasie – glicynie). Nawożąc dolistnie pomijamy warunki panujące w glebie i roślina szybko może uzupełnić niedobór żelaza.

Dolistny nawóz z żelazem – AMINO ULTRA Fe-20. Pozbądź się objawów niedoboru żelaza

AMINO ULTRA® Fe-20 to naturalny nawóz dolistny z dużą zawartością żelaza w formie ultragranulatu z opatentowaną technologią GCAA, w której mikroelementy połączone są z aminokwasem glicyną. Glicyna to najmniejszy i najbardziej mobilny w roślinach aminokwas, co sprawia, że mikroelementy z nim połączone odżywiają roślinę szybciej i efektywniej niż w przypadku zastosowania prostych soli, tlenków lub nawozów na bazie innych substancji kompleksujących.

AMINO ULTRA® Fe-20 przeznaczony jest do dokarmiania dolistnego wszystkich gatunków roślin. Ten nawóz z żelazem doskonale i szybko rozpuszcza się w wodzie oraz niezwykle efektywnie jest przyswajalny przed rośliny.

Jak walczyć z objawami niedoboru żelaza w uprawach?
Przewiń na górę
EnglishPolandRussiaBrazilRomaniaHungaryBulgariaLithuaniaMoldovaCroatiaUkraine Skip to content