Sadownictwo: Jabłonie i Grusze

Joanna i Jacek Słomińscy prowadzą wspólnie 12 ha gospodarstwo sadownicze w Wólce Łęczeszyckiej koło Belska Dużego.


Oprócz jabłoni, które dominują w strukturze upraw, uprawiają również grusze. Wśród elementów, które mają wpływ na końcową jakość produkowanych owoców, ważne miejsce zajmuje nawożenie dolistne. Od kilku lat nawożenie dolistne opieram na produktach pochodzących z firmy Intermag, i efekty tego są bardzo dobre. W ostatnich latach znacznie poprawiała się wydajność naszych sadów, jak również jakość owoców – informuje Jacek Słomiński. Tytanit, stosowany w tym gospodarstwie jest corocznie w okresie przed i w trakcie kwitnienia, i wspomagający zawiązywanie się owoców (szczególnie kompozycja nawozu zawierającego bor i tytan).

Joanna i Jacek Słomińscy

 

Jacek Słomiński przy pracach w sadzie korzysta z samojezdnej platformy sadowniczej


Warzywnictwo: Pomidory

Pani Irena Grobelna: plantator pomidorów przemysłowych, uprawianych dla HJ Heinz Polska S.A. Pudliszki  Sroki 4, 63-740 Kobylin.

Już od momentu produkcji rozsady stosuję TYTANIT®, który przyspiesza rozwój systemu korzeniowego oraz niweluje wpływ czynników stresowych. Po wysadzeniu rozsady do gruntu zabiegi dolistnego dokarmiania rozpoczynam od Plonvitu OPTY 20/20/20, a w kolejnym etapie rozwoju roślin stosuję Plonvit KALI 11/12/28. Wysoka koncentracja składników pokarmowych, bardzo dobra rozpuszczalność nawozów oraz nowatorskie formulacje, to cechy za które cenię nawozy firmy INTERMAG.


Irena Grobelna
 


 

Pani Irena Grobelna wraz z rodziną- plantator pomidorów przemysłowych.Rolnictwo: min. Zboże i Kukurydza

Gospodarstwo Rolne Tadeusz Baran, miejscowość Sobota, woj. dolnośląskie
Powierzchnia: 600 ha


Poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i doświadczenie z nawozami firmy INTERMAG skłoniły nas do zastosowania w sezonie 2011 udoskonalonej technologii nawożenia dolistnego opartej na nawozach krystalicznych. Szczególne znaczenie po przedłużającej się zimie miało zastosowanie Plonvitu Phospho (11/53/5). Wiosenne zabiegi dokarmiania dolistnego tym nawozem wzbogacone o mikroelementy (chylaty miedzi, manganu) miały zdecydowany wpływ na tworzenie i wzmocnienie systemu korzeniowego. Szczególną uwagę poświęcamy stymulowaniu roślin do wzrostu.
Firma INTERMAG zaoferowała nam TYTANIT, który w zupełności sprostał naszym oczekiwaniom utrzymując przy tym niski koszt zabiegu.
Jak większość gospodarstw w naszym kraju borykamy się z problemem twardej wody.
Dzięki zastosowaniu ProAqua- kondycjonera wody, podnosimy efektywność zabiegów, a problem „piany” w opryskiwaczu rozwiązuje Faster- adiuwant o właściwościach antypieniących.


Właściciel Baran Tadeusz
  

Tadeusz Baran prowadzi 600 ha gospodarstwo rolne.

Rzepak
 

Podczas Kujawsko-Pomorskich Dni Pola w Grubnie co roku prezentujemy między innymi pokaźną kolekcję poletek doświadczalnych z różnymi odmianami rzepaku. Tym razem na poletkach wysiano aż 48 odmian rzepaku ozimego i mieliśmy okazję zaobserwować, jakie w tym gatunku tkwią możliwości regeneracji po zniszczeniach. Długa i stosunkowo ciepła jesień spowodowała, że rzepak przygotował się dobrze do zimy. Miał wówczas 7-9 liści właściwych, natomiast krótka szyjka korzeniowa o grubości 8-10 mm była "wciągnięta" przez korzeń do gleby. Niestety rośliny w czasie zimy zostały bardzo silnie uszkodzone przez dziką zwierzynę, która zjadła stożki, pozostały tylko boczne liście. Chcąc ratować uprawę zdecydowano się ją zasilić 16 marca saletrą amonową (300 kg/ha), a 20 marca siarczanem amonu (200 kg/ha). Kwiecień nie sprzyjał prawidłowemu rozwojowi rzepaku. Brak opadów spowodował, że tak obficie nawożone rośliny nie mogły pobierać azotu. Również przymrozki spowodowały lokalne uszkodzenia pędów kwiatowych. W konsekwencji wystrzeliły nieliczne pędy nasienne i szybciej niż zwykle zaczęły kwitnąć. Aby ratować „głodny” rzepak, zastosowaliśmy 6 kwietnia dokarmianie dolistne (mocznik 10 kg + siarczan magnezu 5 kg + Plonvit R 2l + TYTANIT® 0,2 l/ha). 22 kwietnia dokarmialiśmy go jeszcze Bormaxem, w ilości 1 l/ha. Maj przyniósł deszcze, i to obfite. Dzięki nim rośliny rzepaku mogły wreszcie zacząć intensywnie pobierać składniki pokarmowe i rosły jakby z dnia na dzień. Z kątów po objedzonych liściach zaczęły wyłaniać się nowe odgałęzienia. Te odrastające odgałęzienia wydłużyły okres kwitnienia rzepaku do pierwszych dni czerwca. Jeszcze na początku czerwca zastosowaliśmy trzeci raz dokarmianie dolistne (mocznik 10 kg + siarczan magnezu 5 kg + Plonovit R 2 l + TYTANIT® 0,2 l/ha). W konsekwencji łan jest zwarty i jak na tak zniszczony przez zwierzynę leśną, miał pokaźną liczbę łuszczyn.

Źródło: Maria Sikora, Stanisław Szwejka, KPODR Minikowo, Oddział w Przysieku