Czym jest rizoktonioza?
Rizoktonioza ziemniaka to choroba odglebowa, która powodowana jest przez patogeniczne grzyby Rhizoctonia solani. Grzyb ten występuje we wszystkich regionach świata i powoduje ograniczenie rozwoju rośliny, a w związku z tym wysokie straty ekonomiczne w uprawach: buraka cukrowego, kukurydzy i ziemniaka. Objawy zakażaniem Rhizoctonia solani są różne i pojawiają się na większości organach ziemniaka. Każdy z objawów może pojawiać się w innym terminie, może stanowić kolejne fazy rozwoju grzyba lub pojawiające się objawy mogą występować niezależnie od siebie.
Grzyb powodujący rizoktoniozę ziemniaka wnika do rośliny przez naskórek. Zaczyna rozwijać się pod wpływem substancji chemicznych wydzielanych przez rosnącą roślinę lub przy rozkładzie resztek pożniwnych. W glebie rizoktonioza może przetrwać wiele lat powodując nawracające objawy i gnicie oraz próchnienie ziemniaka.
Z tego powodu konieczne jest kompleksowe podejście do zwalczania rizoktoniozy w ziemniaku.
Objawy rizoktoniozy ziemniaka
Najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia ziemniaka przez rizoktoniozę Rhizoctonia solani to:
– ospowatość bulw – czarne strupy widoczne na powierzchni bulwy ziemniaka (sklerocja)
– gnicie kiełków ziemniaka – najgroźniejsza z form choroby, powodująca wysokie straty
– próchnienie podstawy łodygi – proces gnilny powodujący rozkładanie tkanek rośliny: brązowe, suche tkanki
– deformacje bulw: może pojawiać się korkowatość i brunatne plamy na bulwie, przypominające objawy parcha zwykłego
Zwalczanie rizoktoniozy ziemniaka – co zastosować na rizoktoniozę?
Aby skutecznie zwalczać rizoktonizę ziemniaka, konieczne jest wdrożenie zintegrowanego podejścia. Jednym z kluczowych elementów do walki z rizoktoniozą jest zastosowanie mikroorganizmów. Wykazaną skuteczność na rizoktoniozę ma biofungicyd Proradix® – dzięki zaprawieniu sadzeniaków ziemniaka biofungicydem Proradix® możesz ochronić swoje ziemniaki przed rizoktoniozą. Proradix® to biofungicyd specjalnie na ziemniaki, posiadający kompleksowe działanie na patogeny. Zawiera w swoim składzie wyspecjalizowane bakterie z rodzaju Peudomonas, które hamują rozwój patogenów. Te bakterie szybciej zasiedlają system korzeniowy niż grzyby, wygrywając wyścig o przestrzeń i pokarm, a z drugiej strony, produkują enzymy, które rozkładają ściany komórkowe patogenów. Oferują więc podwójną ochronę. Biofungicyd Proradix® wzmacnia także naturalne procesy odpornościowe w roślinach.
Na zdjęciach poniżej efekty działania Proradix® na system korzeniowy ziemniaka odmiany Melody. Po lewej kontrola, po prawej Proradix. Bez wątpienia zastosowanie Proradix® ogranicza rozwój rizoktoniozy.

Dofinansowanie w ramach programu EKOSCHEMATY
Przypominamy, że za stosowanie Proradix® można otrzymać nawet do 90 EUR/ha dofinansowania w ramach programu EKOSCHEMATY
-> szczegóły tutaj: Ekoschematy obszarowe – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Informacje odnośnie stosowania biofungicydu Proradix na rizoktoniozę ziemniaka
-> PRORADIX® – Intermag
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.