Już za chwilę pszenica ozima powinna znaleźć się w fazie 3-4 liści, a więc w idealnym momencie na aplikację nawozów mikroelementowych. Uzyskanie wysokich plonów ziarna pszenicy ozimej o dobrych parametrach jakościowych jest możliwe tylko wtedy, gdy rośliny są odpowiednio zaopatrzone w składniki pokarmowe. Należy o to zadbać już jesienią.
Czytaj więcejW uprawie zbóż ozimych okres jesieni jest bardzo ważny w kształtowaniu (budowaniu) przyszłego plonu. W okresie tym, optymalne zaopatrzenie roślin w wodę i składniki pokarmowe decyduje nie tylko o ich przygotowaniu do zimy, ale również o plonowaniu roślin w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym.
Czytaj więcejDobre odżywienie rzepaku ozimego jesienią przygotowuje rośliny do przezimowania. Obok makroskładników niezbędne dla optymalnego rozwoju roślin są mikroelementy, m.in. takie jak: bor, mangan, miedź i molibden.
Czytaj więcejWegetacja jesienna jest kluczowym okresem w rozwoju rzepaku. Zdrowa i dobrze odżywiona plantacja rzepaku lepiej przezimuje i szybciej zregeneruje się po zimie. Optymalna zawartość w tkankach i komórkach roślinnych odpowiednich składników pokarmowych podczas wchodzenia w okres spoczynku zimowego, to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zwiększenie zimotrwałości.
Czytaj więcejUprawa rzepaku ozimego jest wymagająca w stosunku do stanowiska oraz zaopatrzenia w składniki pokarmowe. Jesienne nawożenie rzepaku wpływa korzystnie na grubość szyjki korzeniowej, w której roślina gromadzi substancje zapasowe, a z których korzysta w momencie wiosennego ruszenia wegetacji, kiedy to aktywność systemu korzeniowego jest jeszcze stosunkowo nieduża. Zapewnia to szybką regenerację roślin po zimie i dużą dynamikę ich wzrostu od samego początku wiosennej wegetacji.
Czytaj więcejIstotnym elementem procesu przygotowania nasion do siewu jest stosowanie zapraw nasiennych (środków ochrony roślin), chroniących rośliny przed patogenami występującymi w glebie lub przenoszonymi przez nasiona, a także przed szkodnikami atakującymi rośliny. W trakcie tego zabiegu warto zastosować nawozy donasienne, które dodatkowo zagwarantują komfortowy start kiełkującym siewkom.
Czytaj więcejPrzygotowanie do nowego sezonu wegetacyjnego zaczyna się zaraz po żniwach. Zagospodarowanie resztek pożniwnych jest ważnym elementem uprawy ściernisk. Prawidłowe wykonanie tego zabiegu wpływa na poprawę struktury gleby, zwiększa ilość dostępnych dla roślin składników pokarmowych oraz próchnicy a także ogranicza rozwój groźnych dla roślin organizmów, które zimują w nierozłożonej słomie. Wszystkie te czynniki mają wpływ na plonowanie uprawy następczej.
Czytaj więcejW ostatnich miesiącach odbiegające od normy warunki meteorologiczne doprowadziły do rozwoju suszy atmosferycznej i glebowej. Obserwowano znaczne niedobory opadów w większości regionów Polski. Przy zbyt niskiej wilgotności gleby i/lub za wysokim nasłonecznieniu reakcje biologiczne rośliny nie mogą przebiegać właściwie pomimo, iż wszystkie niezbędne zabiegi i pozostałe warunki powinny zapewnić uprawom prawidłowy rozwój. Niedobór wody w glebie może powodować drastyczny spadek plonów roślin uprawnych, a czasem nawet może doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji.
Czytaj więcejWedług danych ONZ do 2050 roku ponad połowa światowej produkcji roślin uprawnych, przede wszystkim zbóż, zagrożona będzie deficytem wody. Problem niestety dotyczy także Polski. Zmiany klimatyczne w naszym kraju spowodowały, że długotrwałe susze są coraz częstsze. Dramatyczna w skutkach susza z 2015 roku, która nawet według meteorologów miała być ewenementem, powtórzyła się w 2018. GUS oszacował, iż zbiory zbóż zmniejszyły się o 16%, ziemniaków i rzepaku o 20%. Jak zatem zabezpieczyć nasze uprawy, by maksymalnie ograniczyć negatywne skutki wysokiej temperatury i niedoborów opadów?
Czytaj więcejKukurydza znacznie różni się od innych zbóż budową liści i źdźbła (łodygi) oraz przebiegiem rozwoju począwszy od pojawienia się pierwszego liścia, a kończąc na miejscu tworzenia kwiatów, sposobie zapylania i dojrzewania ziarniaków. Właściwe nawożenie kukurydzy początku uprawy oddziałuje na kształtowanie pierwotnej struktury plonu ziarna.
Czytaj więcejZiemniak uprawiany jest z przeznaczeniem przede wszystkim do bezpośredniej konsumpcji oraz dla przetwórstwa. Jednym z zabiegów agrotechnicznych, mających największy wpływ na wielość i jakości plonu bulw jest nawożenie ziemniaka. Gatunek ten charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. Zastosowanie odpowiednio zbilansowanego nawożenia pozwala osiągnąć duże plony, wysokiej jakości.
Czytaj więcejNawożenie pszenicy ozimej to kluczowy zabieg na starcie wegetacji. Wiosna to ciężki momentem dla ozimin ze względu na niską temperaturę gleby utrudniającą pobieranie składników pokarmowych i wody z podłoża. W warunkach ograniczonej aktywności systemu korzeniowego uwagę należy zdecydowanie skierować na możliwości nawożenia dolistnego.
Czytaj więcejUprawa rzepaku ozimego jest wymagająca. Każde zaniedbanie agrotechniczne prowadzi do strat w plonie. Przezimowanie rzepaku wiąże się z jego późniejszymi wymaganiami pokarmowymi. W związku z tym bezzwłocznie po ruszeniu wegetacji należy zapewnić roślinom szybką regenerację systemu korzeniowego i innych uszkodzeń wywołanych niskimi spadkami temperatury. Ma to szczególne znaczenie na plantacjach, które nie były przykryte śniegiem w czasie mrozów.
Czytaj więcejWiosna, to okres wzmożonego zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe, zwłaszcza fosfor. To ciężki moment dla ozimin przede wszystkim ze względu na niską temperaturę gleby mocno hamującą aktywność fizjologiczną korzeni, a zatem również pobieranie składników odżywczych oraz wody z gleby.
Czytaj więcejW procesie kiełkowania rozwijająca się roślina korzysta z zapasowych składników zawartych w nasionach. Zwiększenie tych zapasów poprzez „zaprawianie” nasion łatwo przyswajalnymi składnikami pokarmowymi sprzyja lepszemu początkowemu rozwojowi roślin. Nawożenie donasienne nie zastępuje podstawowego nawożenia doglebowego, lecz umożliwia lepszy początkowy wzrost i prawidłowy rozwój roślin.
Czytaj więcejAkademia Nawożenia INTERMAG – Jęczmień i żyto ozime jesienią
Czytaj więcejAkademia Nawożenia INTERMAG - Pszenica ozima w okresie krzewienia
Czytaj więcejAkademia Nawożenia INTERMAG – Rzepak Ozimy
Czytaj więcejAkademia Nawożenia INTERMAG – Rozkład resztek pożniwnych
Czytaj więcejAkademia Nawożenia INTERMAG - Kukurydza
Czytaj więcejAkademia Nawożenia INTERMAG - Pszenica ozima w okresie kłoszenia i kwitnienia cz. 2
Czytaj więcejAkademia Nawożenia INTERMAG - Pszenica ozima w okresie kłoszenia i kwitnienia cz. 1
Czytaj więcej