Jak polepszyć przezimowanie rzepaku (część 2)?


13.09.2019

Dobre odżywienie rzepaku jesienią przygotowuje rośliny do przezimowania poprzez wzmocnienie ścian komórkowych, pogrubienie warstwy kutykuli, zmniejszenie rozmiaru wakuol w komórkach na skutek wycofania z komórek części wody, co skutkuje wzrostem stężenia soku komórkowego i zawartości białek osmotycznych. Wiele z tych cech kształtowanych jest przez makroskładniki – głownie potas, ale przy współudziale mikroelementów.

 

Spośród mikroelementów najważniejsze dla rzepaku jesienią są: bor (BORMAX lub BORMAX TURBO) i mangan (MIKROVIT MANGAN lub MIKROCHELAT Mn-13) oraz molibden (MIKROVIT MOLIBDEN), dolistnie zwykle zalecane w fazie 4.–7. liścia. W latach o długiej, ciepłej jesieni sprzyjającej rozwojowi rzepaku, gdy rozety są bardzo rozrośnięte, pomimo dostarczenia standardowej ilości tych mikroelementów mogą pojawić się objawy niedoboru – wówczas trzeba wykonać dodatkowy zabieg dokarmiania (zgodnie z zasadą, że im większa biomasa, tym większe potrzeby pokarmowe również względem mikroelementów).

 

Bor – jest niezbędny dla prawidłowego tworzenia zawiązków organów generatywnych. Przyśpiesza podziały komórkowe i ułatwia roślinom rzepaku zbudowanie odpowiedniej rozety przed zimą. Ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego wykształcenia tkanek korzenia, a tym samym dla przezimowania. Bor ma także zdolność tworzenia mobilnych kompleksów borowo-cukrowych, za pomocą których węglowodany transportowane są z liści do szyjki korzeniowej i systemu korzeniowego. Dzięki zagęszczeniu cukrów w soku komórkowym obniża się tzw. krytyczny punkt zamarzania, co skutkuje większą zimotrwałością.

 

Mangan – jego dolistna aplikacja po osiągnięciu przez rzepak fazy 4–5. liścia jest konieczna, gdyż stymuluje on pobieranie fosforu, a przez to w sposób pośredni ma wpływ na rozwój systemu korzeniowego, zwiększając tym samym pobieranie azotu. Poprawia mrozoodporność. Zmniejsza także presję patogenów glebowych.

 

Molibden – wchodzi w skład enzymu reduktazy azotanowej, która bierze udział w redukcji pobranych przez roślinę azotanów przez co zwiększa zimotrwałość. Molibden wpływa także na gospodarkę hormonalną roślin.

 

 

Czytaj także:

"Jak polepszyć przezimowanie rzepaku (część 1)?"

„Zbuduj system korzeniowy rzepaku”

Zapraszamy do obejrzenia filmu:  Akademia Nawożenia INTERMAG - Rzepak ozimy” 

Szczegółowe zalecenia dotyczące nawożenia i biostymulacji rzepaku ozimego: ZALECENIA UPRAWOWE - RZEPAK OZIMY


Można komentować ten artykuł.