Nawożenie rzepaku po ruszeniu wegetacji


11.02.2019

Nawożenie po starcie wegetacji

Kondycja roślin po zimie oraz ich zdolność do dynamicznego wzrostu i prawidłowego rozwoju we wczesnych fazach wegetacji zdecydowanie uzależniona jest od sprawności systemu korzeniowego.  Kluczowym zatem składnikiem dla roślin w tym okresie jest fosfor. Większość składników pokarmowych jest pobierana, gdy temperatura gleby przekroczy 8–10°C, a w przypadku fosforu w temperaturze powyżej 12°C. Dopiero gdy temperatura gleby osiągnie 10–12°C, uaktywni się życie biologiczne gleby i pozwoli korzeniom roślin na pełną aktywność fizjologiczną.

 

Odpowiednie zaopatrzenie roślin w fosfor wczesną wiosną zapewnia właściwy rozwój młodych korzeni, a także regenerację systemu korzeniowego rzepaku (i nie tylko), co jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin oraz budowania plonu. W warunkach ograniczonej aktywności systemu korzeniowego skutecznym sposobem odżywiania roślin jest nawożenie dolistnie.  Do tego celu warto wykorzystać aktywator energii GROWON – dolistny preparat przeznaczony do szybkiego zaopatrzenia roślin w fosfor. Dzięki wysokiej zawartości fosforu  (500 g P2O5/litr) składnik ten nie tylko jest szybko pobrany przez roślinę, lecz także dynamicznie w niej rozprowadzany.

 

Nawożenie rzepaku - Rzepak ozimy

Zdj. Silnie rozwiniety system korzeniowy rzepaku.

 

Stymulacja rozwoju systemu korzeniowego

 

Rozwój systemu korzeniowego można wzmocnić przy pomocy biostymulacji. To efektywna metoda gwarantująca dynamiczny rozwój masy korzeniowej. Do tego celu należy zastosować aktywatory ukorzeniania. Przykładem preparatu, który pozytywnie wpływa na intensyfikację rozwoju systemu korzeniowego oraz jego regenerację po wystąpieniu warunków stresowych jest ROOTSTAR. Przeznaczony jest do regeneracji systemu korzeniowego po ruszeniu wegetacji wiosennej rzepaku ozimego. Zwiększa on tolerancję roślin na stres związany z niską temperaturą gleby i niedoborami wody.


nawożenie rzepaku - nawożenie dolistnie

Zdj. Rzepak w fazie BBCH 31
 

Czytaj także: "Regeneracja rzepaku po przezimowaniu"

Wiecej informacji o uprawie: ZALECENIA UPRAWOWE - RZEPAK

Zapraszamy do obejrzenia filmu:  Akademia Nawożenia INTERMAGRzepak ozimy” 


Można komentować ten artykuł.