Regeneracja rzepaku po przezimowaniu


14.02.2019

Rośliny po przezimowaniu

 

W przypadku uprawy rzepaku ozimego kluczowym etapem jest przezimowanie. Uszkodzone rośliny są porażane przez patogeny, osłabione, bez wigoru, same nie zrekompensują poniesionego uszczerbku. Niezbędnym warunkiem do uzyskania satysfakcjonujących plonów jest zagwarantowanie plantacji skutecznej regeneracji pozimowych uszkodzeń oraz szybkiego startu.

 

W tym trudnym dla roślin okresie należy zastosować taką technologię uprawy, która nie tylko zaspokoi wymagania względem składników odżywczych, ale także wspomoże rośliny w przezwyciężeniu stresu abiotycznego (przymrozki), gdy zastosowana jest zapobiegawczo lub też wpłynie na uruchomienie i wzmożenie procesów metabolicznych roślin oraz zminimalizuje skutki stresu (zastosowana interwencyjnie). Jednym ze sposobów jest podawanie roślinom koktajlu z aminokwasów, gdyż ich synteza to proces wymagający dużych nakładów energii. Jako składniki enzymów biorą one udział w przebiegu wielu procesów. Główną rolę odgrywają w przebiegu fotosyntezy, która prowadzi do powstania węglowodanów niezbędnych roślinie do wzrostu.

 

rzepak w okresie wczesnowiosennym

Zdj. Rzepak z widocznymi uszkodzeniami w okresie wczesnowiosennym  

Jak wspomóc rośliny po zimie?

 

W krytycznych stadiach rozwojowych, szczególnie na starcie podanie roślinom gotowych aminokwasów pozwala im na oszczędność energii i poprawia ich rozwój. W celu złagodzenia skutków niekorzystnej i nieprzewidywalnej w naszym klimacie na początku okresu wegetacji pogody, najkorzystniej jest aminokwasy aplikować dolistnie.  Do tego celu warto wybrać AMINOPRIM – organiczny stymulator wzrostu o wysokiej koncentracji aminokwasów, które szybko odbudowują uszkodzone tkanki.

Oprócz uderzeniowej dawki aminokwasów należałoby wspomóc rozwój i wzrost systemu korzeniowego, co zapewni efektywniejsze odżywienie mineralne roślin i zaopatrzenie w wodę, a także lepsze wykorzystanie nawozów. Zdrowy i dobrze rozbudowany system korzeniowy to również zwiększenie tolerancji na suszę oraz zmniejszenie podatności na ataki patogenów. 

 

rzepak

Zdj. Zregenerowane młode rośliny rzepaku.

 

Więcej informacji na temat stymulacji rozwoju systemu korzeniowego w artykule: „Nawożenie rzepaku po ruszeniu wegetacji” 

Czytaj także: ZALECENIA UPRAWOWE - RZEPAK OZIMY

Zapraszamy do obejrzenia filmu:  Akademia Nawożenia INTERMAGRzepak ozimy” 

 


Można komentować ten artykuł.