Zbuduj system korzeniowy rzepaku


27.08.2019

Rozwój systemu korzeniowego roślin jest ściśle uzależniony od warunków środowiskowych, zarówno pogodowych, jak i uprawowych.

Dobrze rozwinięty system korzeniowy pozwoli roślinie lepiej przezimować – jest on rezerwuarem składników pokarmowych na start po okresie spoczynku zimowego a więc należy zadbać o jego dobry rozwój. Na plantacjach, gdzie jesienią rośliny są niedożywione i słabo rozwinięte, ze słabym systemem korzeniowym, wytwarzanie zawiązków pędów bocznych jest opóźnione, a zawiązywanie kwiatostanów może być ograniczone. W takich warunkach słabo rozwinięte jesienią rośliny nie zdążą przed kwitnieniem pobrać wymaganej ilości składników pokarmowych.

 

Rzepak dopiero po fazie 4. liścia właściwego zaczyna wytwarzać korzenie włośnikowe, które znacznie poprawiają pobieranie składników pokarmowych z gleby. Dlatego bardzo istotne jest, by w tym wczesnym okresie nie zabrakło ich w glebie w pobliżu rozwijających się korzeni (TERRASTART).  Nawożenie rzepaku wspiera intensywny rozwój systemu korzeniowego i jest bardzo ważny, gdyż umożliwi on roślinie wykorzystywanie wody i składników pokarmowe z gleby w całym okresie wegetacji oraz mocno zakotwiczy ją w glebie. Wytworzony jesienią dobrze rozwinięty i głęboki system korzeniowy pozwala roślinie lepiej przezimować i jest rezerwuarem składników pokarmowych na starcie po okresie spoczynku zimowego.

 

Rzepak w początkowej fazie wzrostu

Zdj. Rzepak w początkowej fazie wzrostu

 

Składnikiem pokarmowym istotnie wpływającym na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego jest fosfor. Jesienią, rzepak ma często ograniczone możliwości korzystania z fosforu z uwagi na jego małą ruchliwość w profilu glebowym oraz z powodu niskiej temperatury gleby – poniżej 12°C zablokowane jest pobieranie tego pierwiastka. W okresie wschodów i początkowego wzrostu rzepaku często bywa też sucho, co dodatkowo ogranicza dostępność fosforu z gleby dla roślin, w wyniku czego roślinom brakuje energii do wzrostu, rozwoju i syntezy chlorofilu. W takich warunkach niezbędne są nawozy dolistne (PLONVIT PHOSPHO).

 

Na rozwój systemu korzeniowego we wczesnych fazach rozwojowych rzepaku (BBCH 10–14) bardzo korzystnie wpływa zastosowanie aktywatora ROOTSTAR . Jego działanie polega na dostarczeniu roślinom specyficznej formy cynku skompleksowanego kwasem organicznym, intensyfikującym pobieranie tego mikroelementu przez rośliny. ROOTSTAR usprawnia wytwarzanie auksyn przez rośliny, co wpływa na intensyfikację podziałów komórkowych i na wzrost wydłużeniowy systemu korzeniowego. Preparat zwiększa także tolerancję roślin na stres związany z niską temperaturą i niedoborem wody.. Stosowanie tego typu stymulacji dla rozwoju korzeniowego jesienią jest szczególnie ważne ze względu na to, iż jednym z mechanizmów regulacji wzrostu rzepaku, stosowanym wraz z zabiegami ochrony fungicydowej, jest zahamowanie wytwarzania przez rośliny auksyn, a pobudzenie do syntezy giberelin i cytokinin.

 

W kolejnym artykule opiszemy wpływ nawożenia na przezimowanie rzepaku.

 

Czytaj także:

Zapraszamy do obejrzenia filmu:  Akademia Nawożenia INTERMAGRzepak ozimy” 

Szczegółowe zalecenia dotyczące nawożenia i biostymulacji rzepaku ozimego: ZALECENIA UPRAWOWE - RZEPAK OZIMY


Można komentować ten artykuł.