Sukces uprawy

 • BACTIM® LIŚCIE  – skuteczny rozkład liści jabłoni
  BACTIM® LIŚCIE  – skuteczny rozkład liści jabłoni 15.10.2021

  Parch jabłoni to powszechnie występująca i jedna z najgroźniejszych chorób jabłoni, powodująca znaczne zmniejszenie plonu oraz pogorszenie jego jakości. Objawy parcha jabłoni najczęściej widoczne są na liściach i owocach, ale grzyb poraża także ogonki liściowe, części kwiatu, a czasami także pąki oraz pędy. Na liściach, przeważnie na ich górnej stronie, tworzą się różnej wielkości brunatnooliwkowe, później ciemniejące plamy. Przy bardzo intensywnym porażeniu liść w miejscu  plam może ulec deformacji.

  Czytaj więcej
 • Nawożenie truskawek posadzonych latem
  Nawożenie truskawek posadzonych latem 16.08.2019

  W przypadku odmian truskawki owocujących latem, założenie plantacji w miesiącach letnich (od połowy lipca do połowy sierpnia) umożliwia uzyskanie pełnego owocowania roślin już w następnym sezonie wegetacyjnym. Właściwe nawożenie młodych roślin od początku uprawy wpływa na przygotowanie roślin do spoczynku zimowego i wzmacnia potencjał plonotwórczy roślin.

  Czytaj więcej
 • Nawożenie drzew owocowych po zbiorach
  Nawożenie drzew owocowych po zbiorach 09.08.2019

  Jesień w sadzie jest wciąż okresem intensywnych prac agrotechnicznych, zwłaszcza nawożeniowych – nawożenia dla poprawy zasobności gleby w składniki mineralne (nawożenie doglebowe) i zaopatrzenia drzew w składniki pokarmowe, z których korzystać będą w nadchodzącym sezonie (nawożenie dolistne). Okres po zbiorach owoców – bez względu na termin – służy w praktyce przygotowaniu drzew (m.in. jabłoni) do spoczynku zimowego oraz zwiększeniu ich potencjału plonotwórczego w przyszłym sezonie.

  Czytaj więcej
 • Generowanie jakości owoców latem
  Generowanie jakości owoców latem 24.07.2019

  Nawożenie sadów latem (i nie tylko) powinno być dostosowane do aktualnej sytuacji w gospodarstwie. Szczególne istotne znaczenie w tym okresie mają zabiegi wapniem, który decyduje m.in. o ilości i jakości handlowej plonu oraz o przydatności owoców do długiego przechowywania. Szczególne wymagania wobec tego pierwiastka mają jabłonie.

  Czytaj więcej
 • Regeneracja i nawożenie drzew owocowych po przymrozkach
  Regeneracja i nawożenie drzew owocowych po przymrozkach 24.04.2019

  Duże wahania temperatury i słabe przygotowanie roślin sadowniczych do spoczynku zimowego mogło skutkować uszkodzeniami pąków i pędów. Po dokonaniu lustracji plantacji decydujemy o dalszych działaniach. Zabiegi regeneracyjne mają sens jedynie tam gdzie nie doszło do całkowitego zniszczenia plantacji.

  Czytaj więcej
 • Podstawy nawożenia dolistnego truskawek
  Podstawy nawożenia dolistnego truskawek 17.04.2019

  Relatywnie wczesny okres zbioru owoców, dynamiczny rozwój i wzrost części wegetatywnych (zwłaszcza liści) wczesną wiosną sprawia, że rośliny truskawki wymagają dodatkowego dokarmiania pozakorzeniowego. Dolistne nawożenie truskawek stanowi niezbędne uzupełnienie podstawowego doglebowego programu nawozowego, opartego na wynikach analiz gleb oraz potencjału produkcyjnego roślin.

  Czytaj więcej
 • Jak ograniczyć skutki przymrozków w uprawach jabłoni (i nie tylko)?
  Jak ograniczyć skutki przymrozków w uprawach jabłoni (i nie tylko)? 12.04.2019

  Uszkodzenia mrozowe występują w Polsce regularnie a różnice wynikają jedynie z regionu ich wystąpienia. Niektórym z tych strat można było zapobiec a inne w znacznym stopniu ograniczyć. O ile trudno sobie wyobrazić zabezpieczenie dużej powierzchni sadu przed dużymi mrozami w okresie zimy, o tyle ochrona przed wiosennymi przymrozkami w okresie kwitnienia może być skuteczna.

  Czytaj więcej
 • Uwaga przymrozki!
  Uwaga przymrozki! 10.04.2019

  W najbliższych dniach spodziewane jest znaczne ochłodzenie i przymrozki. To niebezpieczna sytuacja dla upraw i zaawansowanej już wegetacji. Synoptycy informują, iż przedostaliśmy się pod wpływ wyżu skandynawskiego, który sprowadzi nad terytorium Polski zimne powietrze arktyczne. Spodziewane są przymrozki. Im dalej na północ tym zimniej, lokalnie temperatura może nawet spaść do 6ºC poniżej zera. Jakie działania interwencyjne powinni podjąć ogrodnicy? 

  Czytaj więcej
 • Nawożenie jabłoni po wznowieniu wegetacji
  Nawożenie jabłoni po wznowieniu wegetacji 07.03.2019

  Po wznowieniu wegetacji wczesną wiosną rośliny muszą zregenerować się po zimie oraz „zadbać” o optymalne zaopatrzenie w składniki pokarmowe pąków oraz młodych liści. Które składniki pokarmowe odgrywają ważną rolę w tym czasie?

  Czytaj więcej
 • Ochrona i nawożenie jabłoni
  Ochrona i nawożenie jabłoni "na starcie" 04.03.2019

  Jabłoń i inne drzewa owocowe powinny być utrzymane w bardzo dobrej kondycji przez cały sezon. Jednym z najważniejszych czynników zapewniających korzystne warunki rozwoju jest ograniczenie presji czynników chorobotwórczych znacznie obniżających zdrowotność roślin. Od jakiego zabiegu należy zacząć ochronę sadu po zimie, by zagwarantować plantacji jak najkorzystniejsze warunki?

  Czytaj więcej
 • Akademia Nawożenia INTERMAG – Jabłka
  Akademia Nawożenia INTERMAG – Jabłka 14.09.2018

  Akademia Nawożenia INTERMAG – Jabłka

  Czytaj więcej
 • Akademia Nawożenia INTERMAG – Czereśnie
  Akademia Nawożenia INTERMAG – Czereśnie 31.05.2017

  Akademia Nawożenia INTERMAG - Czereśnie

  Czytaj więcej
 • Akademia Nawożenia INTERMAG - Regeneracja sadu po przymrozkach
  Akademia Nawożenia INTERMAG - Regeneracja sadu po przymrozkach 28.04.2017

  Akademia Nawożenia INTERMAG - Regeneracja sadu po przymrozkach

  Czytaj więcej
 • Akademia Nawożenia INTERMAG – Wiśnia
  Akademia Nawożenia INTERMAG – Wiśnia 20.09.2016

  Akademia Nawożenia INTERMAG – Wiśnia

  Czytaj więcej