Duże wahania temperatury i słabe przygotowanie roślin sadowniczych do spoczynku zimowego mogło skutkować uszkodzeniami pąków i pędów. Po dokonaniu lustracji plantacji decydujemy o dalszych działaniach. Zabiegi regeneracyjne mają sens jedynie tam gdzie nie doszło do całkowitego zniszczenia plantacji.
Konstruując program regeneracji roślin należy wybrać stymulatory wzrostu, nawozy dolistne i preparaty, które charakteryzują się zdolnością do szybkiego i efektywnego przywrócenia uszkodzonych tkanek do prawidłowego funkcjonowania.
Po zauważeniu uszkodzeń mrozowych i bezpośrednio po przymrozkach, kiedy temperatura wzrośnie powyżej 10°C w pierwszej kolejności powinien być zastosowany organiczny stymulator wzrostu AMINOPRIM zawierający dużą ilość aktywnych aminokwasów oraz peptydów. Aminokwasy są podstawowymi jednostkami budującymi białka, które biorą udział w procesach odbudowy uszkodzonych tkanek. W drugiej kolejności należy zastosować preparat o działaniu stymulującym TYTANIT, który w tym okresie będzie miał za zadanie przywrócenie prawidłowego przyswajania składników pokarmowych i poprawę dostarczenia niezbędnych pierwiastków do rozwijających się zawiązków i kwiatów.
Zdj. Objawy szkodzenia kwiatów jabłoni przez przymrozki
W warunkach obniżonej temperatury deficyt fosforu w liściach następuje bardzo szybko i aby temu zapobiec należy opryskać rośliny preparatem GROWON, który zawiera specjalną formę fosforu będącą źródłem energii niezbędnej do prawidłowego wzrostu.
Nie należy zapominać o zbilansowanych nawozach dolistnych, których zadaniem będzie dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach. Po tygodniu od pierwszego zabiegu, do dalszego nawożenia drzew owocowych warto zastosować PLONVIT OPTY, oczywiście o ile nie są zapowiadane nowe przymrozki. Przy gwałtownych przyrostach osłabionych roślin następne przymrozki, nawet mniejsze od poprzednich, mogą być dla roślin zabójcze. Tak więc po nawozy dolistne zawierające makro i mikroelementy sięgamy dopiero, gdy ryzyko kolejnych przymrozków jest niewielkie.
Pamiętamy, że uszkodzone liście w ograniczonym stopniu przyczyniają się do aktywnego pobierania wapnia. Tuż przed kwitnieniem polecamy zastosować preparat OPTYCAL, który aktywuje i wspomaga działanie pompy auksynowo-wapniowej, mechanizmu bezpośrednio odpowiedzialnego za prawidłowe zaopatrzenie roślin w wapń.
Zdj. Objawy niedoboru fosforu po przymrozkach.
Zapraszamy do obejrzenia odcinka "Akademii Nawożenia INTERMAG - Regeneracja sadu po przymrozkach"
Czytaj także: "Jak ogranizyc skutki przymrozków w uprawach jabłoni (i nie tylko)?"
Więcej o uprawie: ZALECENIA UPRAWOWE - JABŁOŃ
Można komentować ten artykuł.
Dodaj komentarz