Regeneracja i nawożenie drzew owocowych po przymrozkach


24.04.2019

 

Duże wahania temperatury i słabe przygotowanie roślin sadowniczych do spoczynku zimowego mogło skutkować uszkodzeniami pąków i pędów. Po dokonaniu lustracji plantacji decydujemy o dalszych działaniach. Zabiegi regeneracyjne mają sens jedynie tam gdzie nie doszło do całkowitego zniszczenia plantacji.

 

Konstruując program regeneracji roślin należy wybrać stymulatory wzrostu, nawozy dolistne i preparaty, które charakteryzują się zdolnością do szybkiego i efektywnego przywrócenia uszkodzonych tkanek do prawidłowego funkcjonowania.

 

Po zauważeniu uszkodzeń mrozowych i bezpośrednio po przymrozkach, kiedy temperatura wzrośnie powyżej 10°C w pierwszej kolejności powinien być zastosowany organiczny stymulator wzrostu AMINOPRIM zawierający dużą ilość aktywnych aminokwasów oraz peptydów. Aminokwasy są podstawowymi jednostkami budującymi białka, które biorą udział w procesach odbudowy uszkodzonych tkanek. W drugiej kolejności należy zastosować preparat o działaniu stymulującym TYTANIT, który w tym okresie będzie miał za zadanie przywrócenie prawidłowego przyswajania składników pokarmowych i poprawę dostarczenia niezbędnych pierwiastków do rozwijających się zawiązków i kwiatów.

 

Zdj. Objawy szkodzenia kwiatów jabłoni przez przymrozki

 

W warunkach obniżonej temperatury deficyt fosforu w liściach następuje bardzo szybko i aby temu zapobiec należy opryskać rośliny preparatem GROWON, który zawiera specjalną formę fosforu będącą źródłem energii niezbędnej do prawidłowego wzrostu.

 

Nie należy zapominać o zbilansowanych nawozach dolistnych, których zadaniem będzie dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach. Po tygodniu od pierwszego zabiegu, do dalszego nawożenia drzew owocowych warto zastosować PLONVIT OPTY, oczywiście o ile nie są zapowiadane nowe przymrozki. Przy gwałtownych przyrostach osłabionych roślin następne przymrozki, nawet mniejsze od poprzednich, mogą być dla roślin zabójcze. Tak więc po nawozy dolistne zawierające makro i mikroelementy sięgamy dopiero, gdy ryzyko kolejnych przymrozków jest niewielkie.

 

Pamiętamy, że uszkodzone liście w ograniczonym stopniu przyczyniają się do aktywnego pobierania wapnia. Tuż przed kwitnieniem polecamy zastosować preparat OPTYCAL, który aktywuje i wspomaga działanie pompy auksynowo-wapniowej, mechanizmu bezpośrednio odpowiedzialnego za prawidłowe zaopatrzenie roślin w wapń.

 

Zdj. Objawy niedoboru fosforu po przymrozkach.

 

Zapraszamy do obejrzenia odcinka "Akademii Nawożenia INTERMAG - Regeneracja sadu po przymrozkach"

Czytaj także: "Jak ogranizyc skutki przymrozków w uprawach jabłoni (i nie tylko)?"

Więcej o uprawie: ZALECENIA UPRAWOWE - JABŁOŃ

 


Można komentować ten artykuł.