Zalecenia uprawowe: Jabłoń – młody, nieowocujący sad

Opis uprawy: Jabłoń – młody, nieowocujący sad

Jabłoń to najważniejszy gatunek drzew owocowych umiarkowanej strefy klimatycznej.

Spożycie jabłek wciąż wzrasta, rosną również wymagania konsumentów dotyczące jakości owoców oraz ich smakowitości. Spełnienie tych oczekiwań jest ważnym czynnikiem decydującym o rozwoju sadów jabłoniowych oraz opłacalności produkcji tych owoców.

 

Ważny okres w uprawie jabłoni stanowią pierwsze lata po posadzeniu drzew, gdy kształtuje się potencjał plonotwórczy drzew.

Jednym z najważniejszych zagadnień w uprawie jabłoni w tym okresie jest dostarczenie drzewom odpowiednich składników pokarmowych w ilościach potrzebnych do prawidłowego ich rozwoju i wzrostu, tak aby w możliwie krótkim czasie osiągnęły wysoki poziom plonowania. Bardzo ważny jest zatem sposób mineralnego dokarmiania drzew, stymulacja wzrostu oraz prawidłowy wybór nawozów,  których składniki pokarmowe powinny być łatwo dostępne dla roślin.

Równie istotny jest termin aplikacji nawozów, tak aby składniki pokarmowe zostały dostarczone we właściwym czasie do różnych części roślin.

Zabiegi dokarmiania pozakorzeniowego stanowią obecnie integralną część programu mineralnego odżywiania drzew owocowych – nawet w sadach młodych. Powinny być prowadzone w każdym sadzie, także w sadach posadzonych na glebach żyznych, utrzymanych w dobrej kulturze i przy optymalnych warunkach pogodowych, gdyż:

O prawidłowym rozwoju i wzroście drzew decyduje dobra ich kondycja w całym okresie wegetacji.

Nawet krótkotrwały niedobór składników pokarmowych może mieć negatywny wpływ na wzrost drzew oraz wchodzenie ich w okres plonotwórczy. Dlatego niezbędna jest kompleksowa analiza potrzeb roślin na każdym etapie ich rozwoju. To pozwoli na ich odpowiednie dokarmianie i biostymulację. Szczegółowe wskazówki w tym zakresie przedstawione są w zakładce OPRACUJ WŁASNY PROGRAM.

 

W zakładce STRESS CONTROL SYSTEM (SCS) wskazujemy możliwości zwiększenia naturalnej odporności roślin na stresy abiotyczne i biotyczne, a także możliwość przyspieszenia regeneracji roślin po wystąpieniu warunków stresowych. Istotną rolę w tych działaniach pełnią stymulatory: TYTANIT®, OPTYSIL®, AMINOPRIM®. Na szczególną uwagę zasługują także wysokozasadowe nawozy z serii ALKALIN™, które oprócz podstawowych funkcji wnoszenia składników pokarmowych, wykazują właściwości ochronne dla roślin: ALKALIN™ K+Si, ALKALIN™ KB+Si, ALKALIN™ PK 10:20.

 

Wszystkie omawiane działania istotnie wpływają na prawidłowy wzrost drzew oraz rozwój ich potencjału plonotwórczego.