Zalecenia uprawowe: Nektaryna – sady bez fertygacji – owocujący sad

Opis uprawy: Nektaryna – sady bez fertygacji – owocujący sad

Nektaryny i brzoskwinie są genetycznie bardzo podobne. Brzoskwinia (Prunus persica) pochodzi z Azji, a później drzewa te były uprawiane w Ameryce Północnej i innych regionach świata o ciepłym, umiarkowanym klimacie.

 

Nektaryny (Prunus persica var. nectarina) powstały w wyniku próby wyhodowania bardziej plennych odmian w Kalifornii w latach 40. i 50. XX wieku. Nektaryny – w przeciwieństwie do brzoskwiń – mają gładką, błyszczącą skórkę oraz zazwyczaj nieco słodszy od brzoskwiń miąższ.

 

Nektaryny mają wymagania uprawowe i pokarmowe podobne do brzoskwiń. Dlatego programy nawożenia są takie same dla obu tych upraw

 

Szczegółowe wskazówki w tym zakresie przedstawione są w zakładce OPRACUJ WŁASNY PROGRAM.

 

W zakładce STRESS CONTROL SYSTEM (SCS) wskazujemy możliwości zwiększenia naturalnej odporności roślin na stresy abiotyczne i biotyczne, a także możliwość przyspieszenia regeneracji roślin po wystąpieniu warunków stresowych.

Istotną rolę w tych działaniach pełnią stymulatory: TYTANIT®, OPTYSIL®, AMINOPRIM®, PLANTICINE®.

 

Na szczególną uwagę zasługują także wysokozasadowe nawozy z serii ALKALIN, które oprócz podstawowych funkcji wnoszenia składników pokarmowych, wykazują właściwości ochronne dla roślin: ALKALIN K+Si, ALKALIN KB+Si, ALKALIN PK 10:20.

 

Wszystkie omawiane działania, istotnie wpływają na wzrost plonu i jego parametry jakościowe.