Jęczmień, pod względem areału upraw, jest czwartą rośliną zbożową na świecie (po pszenicy, ryżu i kukurydzy). Uprawiane są dwa typy jęczmienia: ozimy i jary. W Polsce dominuje uprawa jęczmienia jarego.
W zależności od przeznaczenia ziarna wymagane są różne standardy jego jakości, co rzutuje na różnice w technologii uprawy jęczmienia paszowego i jęczmienia browarnego.
System korzeniowy jęczmienia jest znacząco słabszy, niż u innych zbóż, co powoduje ograniczenie pobierania składników pokarmowych i wody z gleby. Z tego względu gatunek ten, oprócz zbilansowanego nawożenia doglebowego, wymaga uzupełniającego dokarmiania dolistnego.
Ziarno jęczmienia paszowego jest ważnym składnikiem pasz treściwych a także wykorzystywane jest w przemyśle spożywczym. Jęczmień jary cechuje krótki okres wegetacji.
Oprócz dobrej dostępności składników pokarmowych z gleby – wymaga dokarmiania dolistnego, którego celem jest :
O wielkości plonu jęczmienia paszowego decyduje dobra kondycja roślin w całym okresie wegetacji.
Nawet krótkotrwały niedobór składników pokarmowych może mieć negatywny wpływ na wzrost roślin oraz ich plonowanie. Dlatego niezbędna jest kompleksowa analiza potrzeb roślin na każdym etapie ich rozwoju. To pozwoli na ich odpowiednie dokarmianie i biostymulację. Szeroka gama produktów INTERMAG, umożliwia opracowania własnego, indywidualnego programu nawożenia dolistnego i biostymulacji, uwzględniającego lokalne warunki glebowe, intensywność uprawy, fazę rozwojową roślin oraz dostępność różnych produktów.
Na szczególną uwagę zasługują także wysokozasadowe nawozy z serii ALKALIN™, które oprócz podstawowych funkcji wnoszenia składników pokarmowych, wykazują właściwości ochronne dla roślin: ALKALIN™ K+Si, ALKALIN™ KB+Si, ALKALIN™ PK 10:20.
Wszystkie omawiane działania, istotnie wpływają na wzrost plonu i jego parametry jakościowe.