Malina owocująca na pędach dwuletnich, jest rośliną wieloletnią z trwałym systemem korzeniowym i z pędami rozwijającymi się w cyklu dwuletnim.
Malina ta owocuje tylko raz w ciągu roku (w warunkach klimatycznych Polski – od lipca do sierpnia, w zależności od pory dojrzewania odmiany).
Malina owocująca na pędach dwuletnich tworzy dłuższe pędy niż malina owocująca na pędach jednorocznych i dlatego zazwyczaj wymaga podpór lub przywiązania do specjalnej konstrukcji.
W pierwszym roku uprawy z szyjki korzeniowej lub z pąków przybyszowych wytwarzają się pędy płonne (nieowocujące). W trakcie ich rozwoju w kątach ich liści wykształcają się pąki, z których w następnym roku wyrastają pędy owoconośne.
Zatem w ciągu jednego sezonu następuje rozwój i dojrzewanie owoców na pędach dwuletnich oraz rozwój i zawiązywanie pąków na młodych pędach, które będą owocować w przyszłym roku.
Po zakończonym owocowaniu pędy dwuletnie zamierają i są wycinane tuż przy ziemi. Do konstrukcji przywiązuje się 3–6 młodych, silnych pędów przeznaczonych do owocowania w przyszłym roku, a pozostałe należy usunąć.
Maliny najlepiej rosną na glebach mineralnych, żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe, o dużej zawartości próchnicy i dużej pojemności wodnej. Preferują podłoża o lekko kwaśnym odczynie (pH w zakresie 5,5–6,5).
Malina korzeni się płytko. Dlatego też w uprawie tego gatunku ważne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby oraz dostępności optymalnej ilości składników pokarmowych stosownie do wymagań pokarmowych, które są różne w zależności od odmiany i technologii uprawy. Program nawożenia maliny owocującej na pędach dwuletnich, podobnie jak innych roślin sadowniczych, ustala się w oparciu o analizę gleby i liści oraz na podstawie oceny wizualnej roślin.
Istotnym uzupełnieniem nawożenia doglebowego jest biostymulacja roślin i nawożenie dolistne.
W uprawie maliny, szczególnie znaczenie ma poprawa naturalnej odporności roślin na warunki powodujące stres.
Dolistne stosowanie biostymulatorów TYTANIT®, OPTYSIL®, PLANTICINE® stymuluje rośliny do lepszego wzrostu i plonowania. Te produkty zapewniają również poprawę tolerancji na stresy abiotyczne (warunki pogodowe) i biotyczne (choroby i szkodniki), a także dają możliwość przyspieszenia regeneracji roślin po wystąpieniu warunków stresowych. W programach wspierania walki z niektórymi patogenami grzybowymi bardzo przydatny i skuteczny jest również preparat osłonowy (nawóz alkaliczny) – ALKALIN™ PK 10:20.
Do prawidłowego rozwoju roślin kluczowe jest wyksztalcenie silnego systemu korzeniowego.
Zastosowanie biopreparatu BACTIM® VIGOR – zwiększa bioróżnorodność mikrobiologiczną gleby, stymuluje rozwój systemu korzeniowego i jego regenerację, przyspiesza mineralizację i humifikację materii organicznej, poprawia strukturę gleby i jej właściwości fizyko-chemiczne, a także ogranicza rozwój odglebowych chorób grzybowych.
Szeroka gama produktów INTERMAG, umożliwia opracowania własnego, indywidualnego programu nawożenia dolistnego i biostymulacji, uwzględniającego lokalne warunki glebowe, intensywność uprawy, fazę rozwojową roślin oraz dostępność różnych produktów.