Nowy produkt mikrobiologiczny
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone metody uprawy poszerzamy swoją ofertę produktów mikrobiologicznych, wprowadzając na rynek BACTIM® ENDOFIX.
Ten unikatowy produkt wykorzystuje zaawansowaną technologię wiązania azotu atmosferycznego i produkcji substancji biostymulujących bezpośrednio w roślinie. Kluczowym składnikiem jest opatentowany szczep bakterii endofitycznych Paenibacillus polymyxa, który wnika do wnętrza roślin, dostarczając im bezpośrednio biodostępne formy azotu oraz substancje biostymulujące takie jak: fitohormony, aminokwasy, enzymy i białka. Aplikacja BACTIM® ENDOFIX odbywa się drogą dolistną, co jest szczególnie efektywne, gdyż pozwala na działanie produktu niezależnie od warunków glebowych. Dzięki temu rośliny są lepiej zaopatrzone w azot od momentu zastosowania produktu aż do czasu zbiorów. Ponadto, stosowanie BACTIM® ENDOFIX może przyczynić się do znacznego zmniejszenia użycia tradycyjnych nawozów azotowych przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej wydajności upraw.

Zabieg T1 – niezwykle ważny dla zbóż
Zastoje wody na polach w tym roku mogą znacznie przyczynić się do rozwoju chorób podstawy źdźbła. Aby szybko zapobiec rozwojowi takich chorób, konieczne jest zastosowanie zabiegu fungicydowego – T1. Oprócz fungicydów, warto jest w tym czasie dostarczyć roślinie dodatkowego odżywienia, w szczególności w azot. W związku z limitami nakładanymi na rolników, ważne jest ograniczenie stosowania nawozów azotowych, w tym celu INTERMAG przychodzi z rozwiązaniem.

BACTIM ENDOFIX w T1 – dostarczaj azot roślinom z powietrza, bez ograniczeń
BACTIM ENDOFIX jest produktem mikrobiologicznym, więc nie wchodzi w limity nawożenia azotem. Dlatego można bez obaw stosować go na zboża, co zapewni dodatkowe, skuteczne odżywienie roślin, a w skutku ich lepszą kondycję i dobry start. Wystarczy go zaaplikować tylko raz wiosną, a bakterie, które dostały się do wnętrza liścia, namnażają się do końca okresu wegetacyjnego. Dzięki temu cały czas wiążą azot atmosferyczny i dostarczają odżywienia roślinie. Aplikacja dolistna pozwala natomiast na ominięcie trudnych warunków panujących w glebie.

Efektywność bakterii wiążących azot jest wysoka
Badania pokazują, że przy aplikacji bakterii azotowych można ograniczyć nawożenie azotem mineralnym o około 30 procent. Jest to niezwykle korzystne, zarówno dla środowiska i zdrowia gleby, jak i dla samych roślin. Jednak nie o sam azot tu chodzi. Bakterie azotowe są w stanie produkować również substancje biostymulujące, takie jak fitohormony, co jest dodatkowym atutem i pozwala na jeszcze większą efektywność wzrostu i plonowania. Zaszczepienie roślin bakteriami azotowymi może zrekompensować skutki suszy, poprawić pobieranie składników pokarmowych przez roślinę a nawet ograniczyć rozwój patogenów.