Zmiany w ramach Ekoschematów 2025 przynoszą nową możliwość wsparcia dla rolników stosujących produkty biologiczne w swoich gospodarstwach. Nowowprowadzony wariant dopłat ma na celu zwiększenie aktywności biologicznej gleb, zwiększenie produktywności zdrowotności roślin uprawnych . Można go stosować razem z wariantem już istniejącym – biologiczną ochroną upraw.
Nowe dopłaty dla rolników – biologiczna uprawa
Nowym wsparciem objęte są Nawozowe Produkty Mikrobiologiczne (NPM). Wykaz nawozowych produktów mikrobiologicznych prowadzi IUNG-PIB w Puławach. Rolnicy decydujący się na wdrożenie NPM w swoich uprawach mogą liczyć na dopłatę w wysokości ok. 22,47 EUR/ha.
Na liście produktów objętych dopłatami znajdują się między innymi:
BACTIM® ENDOFIX – dostarcza roślinie azot w formie łatwo przyswajalnych jonów amonowych (NH4+) przez cały sezon wegetacyjny od momentu aplikacji aż do zbioru, nawet w warunkach utrudnionego pobierania tego składnika z gleby. Dzięki temu ograniczamy występujący w trakcie sezonu głód azotowy maksymalizując potencjał plonotwórczy, zwiększając wzrost, rozwój, wigor i plon roślin.

BACTIM®HORTI – zaprojektowany jest z myślą o wsparciu zdrowotności nadziemnych części roślin. Po dolistnym zaaplikowaniu produktu, na liściach i pędach roślin tworzy się bariera mikrobiologiczna, co efektywnie ogranicza negatywny wpływ patogenów na rośliny. Zawarte w produkcie specjalistyczne szczepy bakterii stymulują wzrost roślin, zwiększają ich wigor oraz potencjał plonowania.
BACTIM® FERTI to produkt dla upraw fertygowanych. Jego formuła tworzy naturalną barierę wokół systemu korzeniowego roślin ograniczając szkodliwość chorób odglebowych i zwiększając wykorzystanie wody i składników pokarmowych (szczególnie fosforu, krzemu i cynku). Produkt poprawia też właściwości fizykochemiczne gleby i zwiększa plonowanie.

BACTIM® NUTRI P+ – pomaga maksymalizować plony zbóż, rzepaku, kukurydzy i innych gatunków roślin poprzez zwiększenie puli dostępnego fosforu oraz intensyfikację rozwoju systemu korzeniowego.
Produkty mikoryzowe
MYCOTIM VIGOR – to produkt mikrobiologiczny, zawierający zestaw grzybów mikoryzowych. Przeznaczony jest dla upraw ogrodniczych. Poprawia zaopatrzenie roślin wodę, składniki pokarmowe, zwiększa jakość i wielkość plonu oraz wspomaga bioróżnorodność gleb.
MYCOTIM RECEPTOR– to biopreparat zawierający unikalne konsorcjum grzybów mikoryzowych oraz bakterii ryzosferowych o wielokierunkowym działaniu. Szczególnie polecany jest na stanowiska narażone na występowanie nicieni.

Wsparcie za stosowanie biologicznych środków ochrony roślin
W ramach Ekoschematu Biologiczna Uprawa dostępne jest także wsparcie dla rolników ograniczających stosowanie chemicznych środków ochrony roślin poprzez zastosowanie zarejestrowanych preparatów biologicznych. Szacowana wysokość dopłat wynosi ok. 89,89 EUR/ha.
Celem jest ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, co przyczyni się do ochrony różnorodności biologicznej oraz zmniejszenia depozycji substancji chemicznych w środowisku. Rejestr mikrobiologicznych środków ochrony roślin dostępny jest na stronie MRiRW. Przykładem produktu, za stosowanie którego można dostać dofinansowanie jest Proradix® – zarejestrowany biofungicyd* polecany do zaprawiania sadzeniaków ziemniaka przeciwko rizoktoniozie oraz do ochrony truskawki, wielu gatunków warzyw i roślin ozdobnych przed niektórymi chorobami pochodzenia odglebowego. Zawiera wyselekcjonowany szczep Pseudomonas sp. DSMZ 13134. Pożyteczne bakterie szybciej zasiedlają system korzeniowy niż patogeniczne grzyby, wygrywając wyścig o przestrzeń i pokarm. Z drugiej strony, korzystne bakterie produkują enzymy, które rozkładają ściany komórkowe patogenów, oferując podwójną ochronę. Co więcej, Proradix® zapewnia wsparcie przez cały sezon wegetacyjny:
• poprawia stan odżywienia roślin i ich wigor,
• zapewnia dynamiczne i wyrównane wschody, wspomaga rozwój systemu korzeniowego,
• zwiększa biomasę części nadziemnych,
• zwiększa odporność na stresy abiotyczne,
• zwiększa zawartość antyoksydantów
*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

Ekoschematy – limity powierzchni
Powierzchni zgłoszonej do płatności w ramach wszystkich ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów, ale nie większej niż 300 ha. Limit ten nie dotyczy kilku ekoschematów, w tym ekoschematu Biologiczna uprawa jako warunku ubiegania się o płatność do ekoschematu Materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Możliwość łączenia wariantów dopłat
Warto podkreślić, że oba warianty dopłat – stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych oraz biologicznych środków ochrony roślin – można ze sobą łączyć. Rolnicy, którzy zdecydują się na kompleksowe podejście do zrównoważonego rolnictwa, mogą otrzymać wsparcie finansowe zarówno za poprawę aktywności biologicznej gleby, jak i ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin.