Obecnie na polach trwa intensywny wzrost warzyw korzeniowych, w tym marchwi. W zależności od regionu, panujących tam warunków pogodowych, jak również zastosowanych terminów siewu jest ona w różnych fazach rozwojowych, tj. począwszy od fazy kiedy korzenie zaczynają poszerzać swoją średnicę, do momentu aż osiągają 30% typowej wielkości. Te fazy związane są z intensywnym rozwojem korzeni spichrzowych, które w tym czasie należy intensywnie odżywiać, aby uzyskać jak najwyższy i najlepszy jakościowo plon.
Pierwiastkami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju marchwi są: potas (odpowiedzialny za wzrost korzeni i nagromadzanie cukrów), miedź (poprawia wybarwienie korzeni spichrzowych), jak również wapń (wpływa na jędrność korzeni). Aby roślina miała dostęp do tych składników warto stosować nawozy dolistne zawierające te pierwiastki lub stymulatory, które będą pobudzały roślinę do pobierania pierwiastków z gleby.
Firma INTERMAG poleca stosowanie stymulatora wzrostu i plonowania TYTANIT, który intensywnie pobudza rozwój sytemu korzeniowego rośliny, intensyfikując pobieranie składników pokarmowych z gleby, szczególnie K, Ca, Mg, Fe i N, wpływając tym samym na szybki wzrost i przyrost korzeni spichrzowych. TYTANIT odpowiada także za zwiększenie chlorofilu w liściach roślin przez co pobudza procesy fotosyntezy i w efekcie wpływa na przyrost biomasy i plon roślin.
W obecnie panujących warunkach pogodowych, w szczególności w przypadku braku opadów warto sięgnąć także po stymulator OPTYSIL. Produkt ten jest bogaty w krzem, który roślina wbudowuje w ściany komórkowe ograniczając w ten sposób parowanie wody z roślin, zapewniając jej jędrność i większą odporność na suszę. OPTYSIL to stymulator zwiększający tolerancję roślin na ataki agrofagów takich jak szkodniki czy choroby grzybowe. Rośliny stymulowane tym preparatem są również mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne w trakcie zbioru.
Tegoroczny rok nie jest łatwy dla polskich ogrodników. Bardzo wysokie temperatury panujące w czerwcu i susza, która trwa sprawiają, że wiele plantacji jest niedokarmionych i w słabej kondycji. Obecnie panująca niższa temperatura sprawia, że zabiegi dolistne są możliwe do wykonania dlatego nie warto zwlekać i już dziś należy zastosować intensywne dokarmianie roślin, w szczególności stymulatorami, które pomogą roślinom osiągnąć wysokie plony i w momencie zbiorów zapewnią rolnikom oczekiwany zysk.