Dostarczyć wodę i składniki odżywcze
W ostatnich latach wyraźnie dają się we znaki zmiany klimatu. Oprócz wysokiej temperatury, w wiosennych i letnich miesiącach coraz częściej notowane są okresy suszy. Upały i niedobory wody to silnie stresujące czynniki dla roślin, mogące mieć decydujący wpływ na ich plonowanie. Wydaje się, że niedalekiej przyszłości nawadnianie upraw polowych stanie się koniecznością do uzyskania zadowalających plonów.
Fertygacja zapewnia zaopatrzenie roślin nie tylko w wodę, ale także we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Stosując odpowiednie programy i produkty do nawożenia w uprawie ogórka, jesteśmy w stanie zapewnić roślinom odpowiedni poziom pierwiastków kluczowych w poszczególnych fazach wzrostu i rozwoju – od rozbudowy systemu korzeniowego oraz części nadziemnej, poprzez kwitnienie i zawiązywanie owoców, do ich dorastania i dojrzewania po fazę intensywnego plonowania.
Na rynku dostępna jest szeroka gama nawozów do fertygacji. Wybierając produkt warto zwrócić uwagę, aby nawozy były wyprodukowane z komponentów wysokiej jakości i były w pełni rozpuszczalne, gdyż wytrącające się osady mogą zatykać przewody nawadniające. Składniki pokarmowe w nawozie powinny występować w odpowiednich formach, zapewniających wysoką dostępność dla roślin. Najlepiej wybierać nawozy zawierające chelaty mikroelementów. Gwarantuje to ich dostępność dla roślin i stabilność w pożywkach oraz umożliwia mieszanie z innymi agrochemikaliami.
Wszystkie opisane warunki spełniają krystaliczne, w pełni rozpuszczalne w wodzie nawozy do fertygacji z serii Dropfert . Seria zawiera produkty różniące się proporcjami składników pokarmowych. W uprawie ogórków szczególnie przydatny jest Dropfert 9/10/36, o podwyższonej zawartości potasu, polecany do zasilania roślin zwłaszcza w okresach intensywnego wzrostu i rozwoju, kwitnienia oraz kształtowania się plonu. Zastosowanie znajduje także nawóz o zrównoważonym składzie – Dropfert 18/18/18, przydatny do dokarmiania roślin w całym sezonie wegetacyjnym, a szczególnie w sytuacjach osłabienia ich kondycji. Nawozy Dropfert stosuje się w postaci roztworu wodnego o stężeniu 0,03–0,2% (0,3–2,0 kg nawozu w 1000 litrach pożywki gotowej do użycia).
Uwolnić potencjał roślin
Poprzez system fertygacji można także aplikować preparaty zawierające pożyteczne mikroorganizmy. Tego typu biopreparaty warto stosować z wielu względów. Zawarte w nich dobroczynne mikroorganizmy, np. bakterie z rodzaju Bacillus (B. subtilis, B. megaterium) oraz Paenibacillus polymyxa i Pseudomonas fluorescens, a także pożyteczne grzyby zasiedlające strefę korzeniową z rodzaju Trichoderma (T. harzianum, T. reesei, T. viride) i Gliocladium virens pomagają zachować zdrowotność roślin i poprawiają ich odżywienie. Indukują systemiczną odporność roślin, dzięki czemu są one mniej podatne na stresy występujące w uprawie. Ograniczają rozwój chorób odglebowych, chroniąc system korzeniowy przed patogenami. Stymulują także rozwój systemu korzeniowego, wspomagając pobieranie i transport składników pokarmowych zawartych w nawozach i zapewniając lepsze wykorzystanie ich przez rośliny. Ponadto pożyteczne mikroorganizmy w całym okresie wegetacyjnym są źródłem związków biostymulujących i hormonów roślinnych, które aktywnie wspierają procesy wzrostu, rozwoju i plonowania roślin. Rośliny lepiej wykorzystują składniki pokarmowe, są zdrowsze i mniej wrażliwe na stresy w uprawie, dzięki czemu można wykorzystać ich cały potencjał. Przekłada się to na poprawę wielkości i jakości plonu.
Jednym z produktów zawierających dobroczynne mikroorganizmy, przeznaczonych do podlewania lub fertygacji jest Bactim Fertimax. Biopreparat dostarcza roślinom kompletny zestaw wyselekcjonowanych bakterii oraz grzybów ryzosferowych, pozyskanych z naturalnego środowiska.